DEIZE
Italian-Ligurian (Genoese) dictionary
incorniciare
tr. v.
-
mettere qcs. in cornice inquaddrâ
[iŋkwaˈdraː] incornixâ
[iŋkurniˈʒaː]
Conjugations
incornixâ
Indicative
Present
- mi incornixo
- ti t’incornixi
- lê o/a l’incornixa
- niatri incornixemmo
- viatri incornixæ
- liatri incornixan
Imperfect
- mi incornixava
- ti t’incornixavi
- lê o/a l’incornixava
- niatri incornixavimo
- viatri incornixavi
- liatri incornixavan
Future
- mi incornixiò
- ti t’incornixiæ
- lê o/a l’incornixià
- niatri incornixiemo
- viatri incornixiei
- liatri incornixian
Subjunctive
Present
- che mi incornixe
- che ti t’incornixi
- che lê o/a l’incornixe
- che niatri incornixemmo
- che viatri incornixæ
- che liatri incornixan
Imperfect
- che mi incornixesse
- che ti t’incornixesci
- che lê o/a l’incornixesse
- che niatri incornixescimo
- che viatri incornixesci
- che liatri incornixessan
Conditional
- mi incornixieiva/incornixiæ
- ti t’incornixiësci
- lê o/a l’incornixieiva/incornixiæ
- niatri incornixiëscimo
- viatri incornixiësci
- liatri incornixieivan/incornixiæn
Imperative
- incornixa ti!
- incornixemmo niatri!
- incornixæ viatri!
Past participle
- m. s. incornixou
- m. p. incornixæ
- f. s. incornixâ
- f. p. incornixæ
Gerund
- incornixando
inquaddrâ
Indicative
Present
- mi inquaddro
- ti t’inquaddri
- lê o/a l’inquaddra
- niatri inquaddremmo
- viatri inquaddræ
- liatri inquaddran
Imperfect
- mi inquaddrava
- ti t’inquaddravi
- lê o/a l’inquaddrava
- niatri inquaddravimo
- viatri inquaddravi
- liatri inquaddravan
Future
- mi inquaddriò
- ti t’inquaddriæ
- lê o/a l’inquaddrià
- niatri inquaddriemo
- viatri inquaddriei
- liatri inquaddrian
Subjunctive
Present
- che mi inquaddre
- che ti t’inquaddri
- che lê o/a l’inquaddre
- che niatri inquaddremmo
- che viatri inquaddræ
- che liatri inquaddran
Imperfect
- che mi inquaddresse
- che ti t’inquaddresci
- che lê o/a l’inquaddresse
- che niatri inquaddrescimo
- che viatri inquaddresci
- che liatri inquaddressan
Conditional
- mi inquaddrieiva/inquaddriæ
- ti t’inquaddriësci
- lê o/a l’inquaddrieiva/inquaddriæ
- niatri inquaddriëscimo
- viatri inquaddriësci
- liatri inquaddrieivan/inquaddriæn
Imperative
- inquaddra ti!
- inquaddremmo niatri!
- inquaddræ viatri!
Past participle
- m. s. inquaddrou
- m. p. inquaddræ
- f. s. inquaddrâ
- f. p. inquaddræ
Gerund
- inquaddrando