Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

possedere

tr. v.
  1. possede [puˈseːde]

    avei [aˈvej]

Conjugations

avei

Indicative

Present

  1. mi ò
  2. ti t’æ
  3. lê o/a l’à
  4. niatri emmo
  5. viatri ei
  6. liatri an

Imperfect

  1. mi aveiva/aiva
  2. ti t’aveivi/aivi
  3. lê o/a l’aveiva/aiva
  4. niatri aveivimo/aivimo
  5. viatri aveivi/aivi
  6. liatri aveivan/aivan

Future

  1. mi aviò
  2. ti t’aviæ
  3. lê o/a l’avià
  4. niatri aviemo
  5. viatri aviei
  6. liatri avian

Subjunctive

Present

  1. che mi agge
  2. che ti t’aggi
  3. che lê o/a l’agge
  4. che niatri aggimo
  5. che viatri aggiæ/aggei
  6. che liatri aggian

Imperfect

  1. che mi avesse/aise
  2. che ti t’avesci/aisci
  3. che lê o/a l’avesse/aise
  4. che niatri avescimo/aiscimo
  5. che viatri avesci/aisci
  6. che liatri avessan/aisan

Conditional

  1. mi avieiva/aviæ
  2. ti t’aviësci
  3. lê o/a l’avieiva/aviæ
  4. niatri aviëscimo
  5. viatri aviësci
  6. liatri avieivan/aviæn

Imperative

  1. aggi ti!
  2. aggimo niatri!
  3. aggei/aggiæ viatri!

Past participle

  1. m. s. avuo
  2. m. p. avui
  3. f. s. avua
  4. f. p. avue

Gerund

  1. avendo
possede

Indicative

Present

  1. mi possedo
  2. ti ti possedi
  3. lê o/a possede
  4. niatri possedemmo
  5. viatri possedei
  6. liatri possedan

Imperfect

  1. mi possedeiva
  2. ti ti possedeivi
  3. lê o/a possedeiva
  4. niatri possedeivimo
  5. viatri possedeivi
  6. liatri possedeivan

Future

  1. mi possediò
  2. ti ti possediæ
  3. lê o/a possedià
  4. niatri possediemo
  5. viatri possediei
  6. liatri possedian

Subjunctive

Present

  1. che mi possede
  2. che ti ti possedi
  3. che lê o/a possede
  4. che niatri possedemmo
  5. che viatri possedei
  6. che liatri possedan

Imperfect

  1. che mi possedesse
  2. che ti ti possedesci
  3. che lê o/a possedesse
  4. che niatri possedescimo
  5. che viatri possedesci
  6. che liatri possedessan

Conditional

  1. mi possedieiva/possediæ
  2. ti ti possediësci
  3. lê o/a possedieiva/possediæ
  4. niatri possediëscimo
  5. viatri possediësci
  6. liatri possedieivan/possediæn

Imperative

  1. possedi ti!
  2. possedemmo niatri!
  3. possedei viatri!

Past participle

  1. m. s. posseduo
  2. m. p. possedui
  3. f. s. possedua
  4. f. p. possedue

Gerund

  1. possedendo