Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

alloggiare

tr. v.
  1. dare alloggio

    allögiâ [alɔːˈdʒaː]

    dâ allögio intr. v. [ˈdaː aˈlɔːdʒu]

    ho alloggiato una famiglia

    ò dæto allögio à unna famiggia

intr. v.
  1. ricevere alloggio

    allögiâ [alɔːˈdʒaː]

    stâ [ˈstaː]

    ho alloggiato a Savona

    ò allögiou à Saña

Multi-word expressions

Conjugations

allögiâ

Indicative

Present

  1. mi allögio
  2. ti t’allögi
  3. lê o/a l’allögia
  4. niatri allögemmo
  5. viatri allögiæ
  6. liatri allögian

Imperfect

  1. mi allögiava
  2. ti t’allögiavi
  3. lê o/a l’allögiava
  4. niatri allögiavimo
  5. viatri allögiavi
  6. liatri allögiavan

Future

  1. mi allögiò
  2. ti t’allögiæ
  3. lê o/a l’allögià
  4. niatri allögiemo
  5. viatri allögiei
  6. liatri allögian

Subjunctive

Present

  1. che mi allöge
  2. che ti t’allögi
  3. che lê o/a l’allöge
  4. che niatri allögemmo
  5. che viatri allögiæ
  6. che liatri allögian

Imperfect

  1. che mi allögesse
  2. che ti t’allögesci
  3. che lê o/a l’allögesse
  4. che niatri allögescimo
  5. che viatri allögesci
  6. che liatri allögessan

Conditional

  1. mi allögieiva/allögiæ
  2. ti t’allögiësci
  3. lê o/a l’allögieiva/allögiæ
  4. niatri allögiëscimo
  5. viatri allögiësci
  6. liatri allögieivan/allögiæn

Imperative

  1. allögia ti!
  2. allögemmo niatri!
  3. allögiæ viatri!

Past participle

  1. m. s. allögiou
  2. m. p. allögiæ
  3. f. s. allögiâ
  4. f. p. allögiæ

Gerund

  1. allögiando
stâ

Indicative

Present

  1. mi staggo
  2. ti ti stæ
  3. lê o/a stà
  4. niatri stemmo
  5. viatri stæ
  6. liatri stan

Imperfect

  1. mi stava
  2. ti ti stavi
  3. lê o/a stava
  4. niatri stavimo
  5. viatri stavi
  6. liatri stavan

Future

  1. mi staiò
  2. ti ti staiæ
  3. lê o/a staià
  4. niatri staiemo
  5. viatri staiei
  6. liatri staian

Subjunctive

Present

  1. che mi stagghe
  2. che ti ti stagghi
  3. che lê o/a stagghe
  4. che niatri stemmo
  5. che viatri stæ
  6. che liatri staggan

Imperfect

  1. che mi stesse
  2. che ti ti stesci
  3. che lê o/a stesse
  4. che niatri stescimo
  5. che viatri stesci
  6. che liatri stessan

Conditional

  1. mi staieiva/staiæ
  2. ti ti staiësci
  3. lê o/a staieiva/staiæ
  4. niatri staiëscimo
  5. viatri staiësci
  6. liatri staieivan/staiæn

Imperative

  1. stanni ti!
  2. stemmo niatri!
  3. stæ viatri!

Past participle

  1. m. s. stæto
  2. m. p. stæti
  3. f. s. stæta
  4. f. p. stæte

Gerund

  1. stando