DEIZE
Italian-Ligurian (Genoese) dictionary
alloggiare
tr. v.
-
dare alloggio allögiâ
[alɔːˈdʒaː] dâ allögio intr. v.
[ˈdaː aˈlɔːdʒu] ho alloggiato una famiglia
ò dæto allögio à unna famiggia
intr. v.
-
ricevere alloggio allögiâ
[alɔːˈdʒaː] stâ
[ˈstaː] ho alloggiato a Savona
ò allögiou à Saña
Multi-word expressions
Conjugations
allögiâ
Indicative
Present
- mi allögio
- ti t’allögi
- lê o/a l’allögia
- niatri allögemmo
- viatri allögiæ
- liatri allögian
Imperfect
- mi allögiava
- ti t’allögiavi
- lê o/a l’allögiava
- niatri allögiavimo
- viatri allögiavi
- liatri allögiavan
Future
- mi allögiò
- ti t’allögiæ
- lê o/a l’allögià
- niatri allögiemo
- viatri allögiei
- liatri allögian
Subjunctive
Present
- che mi allöge
- che ti t’allögi
- che lê o/a l’allöge
- che niatri allögemmo
- che viatri allögiæ
- che liatri allögian
Imperfect
- che mi allögesse
- che ti t’allögesci
- che lê o/a l’allögesse
- che niatri allögescimo
- che viatri allögesci
- che liatri allögessan
Conditional
- mi allögieiva/allögiæ
- ti t’allögiësci
- lê o/a l’allögieiva/allögiæ
- niatri allögiëscimo
- viatri allögiësci
- liatri allögieivan/allögiæn
Imperative
- allögia ti!
- allögemmo niatri!
- allögiæ viatri!
Past participle
- m. s. allögiou
- m. p. allögiæ
- f. s. allögiâ
- f. p. allögiæ
Gerund
- allögiando
stâ
Indicative
Present
- mi staggo
- ti ti stæ
- lê o/a stà
- niatri stemmo
- viatri stæ
- liatri stan
Imperfect
- mi stava
- ti ti stavi
- lê o/a stava
- niatri stavimo
- viatri stavi
- liatri stavan
Future
- mi staiò
- ti ti staiæ
- lê o/a staià
- niatri staiemo
- viatri staiei
- liatri staian
Subjunctive
Present
- che mi stagghe
- che ti ti stagghi
- che lê o/a stagghe
- che niatri stemmo
- che viatri stæ
- che liatri staggan
Imperfect
- che mi stesse
- che ti ti stesci
- che lê o/a stesse
- che niatri stescimo
- che viatri stesci
- che liatri stessan
Conditional
- mi staieiva/staiæ
- ti ti staiësci
- lê o/a staieiva/staiæ
- niatri staiëscimo
- viatri staiësci
- liatri staieivan/staiæn
Imperative
- stanni ti!
- stemmo niatri!
- stæ viatri!
Past participle
- m. s. stæto
- m. p. stæti
- f. s. stæta
- f. p. stæte
Gerund
- stando