Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

cucinare

tr. v.
  1. preparare da mangiare

    coxinâ [kuʒiˈnaː]

    cosa cucini per pranzo, del pesce?

    cöse ti coxiñi pe disnâ, do pescio?

    di solito quando mio padre cucina si mette quel grembiule blu

    pe-o sòlito quande mæ poæ o coxiña o se mette quella scösâ bleu

  2. malmenare, conciare per le feste

    arrangiâ da-e feste [araŋˈdʒaː dae ˈfɛste]

    aggiustâ da-e feste [adʒysˈtaː dae ˈfɛste]

    inandiâ da-e feste [inaŋˈdjaː dae ˈfɛste]

    se continua a darmi fastidio, lo cucino

    s’o va avanti à ascidiâme, ô arrangio da-e feste

Conjugations

aggiustâ

Indicative

Present

  1. mi aggiusto
  2. ti t’aggiusti
  3. lê o/a l’aggiusta
  4. niatri aggiustemmo
  5. viatri aggiustæ
  6. liatri aggiustan

Imperfect

  1. mi aggiustava
  2. ti t’aggiustavi
  3. lê o/a l’aggiustava
  4. niatri aggiustavimo
  5. viatri aggiustavi
  6. liatri aggiustavan

Future

  1. mi aggiustiò
  2. ti t’aggiustiæ
  3. lê o/a l’aggiustià
  4. niatri aggiustiemo
  5. viatri aggiustiei
  6. liatri aggiustian

Subjunctive

Present

  1. che mi aggiuste
  2. che ti t’aggiusti
  3. che lê o/a l’aggiuste
  4. che niatri aggiustemmo
  5. che viatri aggiustæ
  6. che liatri aggiustan

Imperfect

  1. che mi aggiustesse
  2. che ti t’aggiustesci
  3. che lê o/a l’aggiustesse
  4. che niatri aggiustescimo
  5. che viatri aggiustesci
  6. che liatri aggiustessan

Conditional

  1. mi aggiustieiva/aggiustiæ
  2. ti t’aggiustiësci
  3. lê o/a l’aggiustieiva/aggiustiæ
  4. niatri aggiustiëscimo
  5. viatri aggiustiësci
  6. liatri aggiustieivan/aggiustiæn

Imperative

  1. aggiusta ti!
  2. aggiustemmo niatri!
  3. aggiustæ viatri!

Past participle

  1. m. s. aggiustou
  2. m. p. aggiustæ
  3. f. s. aggiustâ
  4. f. p. aggiustæ

Gerund

  1. aggiustando
arrangiâ

Indicative

Present

  1. mi arrangio
  2. ti t’arrangi
  3. lê o/a l’arrangia
  4. niatri arrangemmo
  5. viatri arrangiæ
  6. liatri arrangian

Imperfect

  1. mi arrangiava
  2. ti t’arrangiavi
  3. lê o/a l’arrangiava
  4. niatri arrangiavimo
  5. viatri arrangiavi
  6. liatri arrangiavan

Future

  1. mi arrangiò
  2. ti t’arrangiæ
  3. lê o/a l’arrangià
  4. niatri arrangiemo
  5. viatri arrangiei
  6. liatri arrangian

Subjunctive

Present

  1. che mi arrange
  2. che ti t’arrangi
  3. che lê o/a l’arrange
  4. che niatri arrangemmo
  5. che viatri arrangiæ
  6. che liatri arrangian

Imperfect

  1. che mi arrangesse
  2. che ti t’arrangesci
  3. che lê o/a l’arrangesse
  4. che niatri arrangescimo
  5. che viatri arrangesci
  6. che liatri arrangessan

Conditional

  1. mi arrangieiva/arrangiæ
  2. ti t’arrangiësci
  3. lê o/a l’arrangieiva/arrangiæ
  4. niatri arrangiëscimo
  5. viatri arrangiësci
  6. liatri arrangieivan/arrangiæn

Imperative

  1. arrangia ti!
  2. arrangemmo niatri!
  3. arrangiæ viatri!

Past participle

  1. m. s. arrangiou
  2. m. p. arrangiæ
  3. f. s. arrangiâ
  4. f. p. arrangiæ

Gerund

  1. arrangiando
coxinâ

Indicative

Present

  1. mi coxiño
  2. ti ti coxiñi
  3. lê o/a coxiña
  4. niatri coxinemmo
  5. viatri coxinæ
  6. liatri coxiñan

Imperfect

  1. mi coxinava
  2. ti ti coxinavi
  3. lê o/a coxinava
  4. niatri coxinavimo
  5. viatri coxinavi
  6. liatri coxinavan

Future

  1. mi coxiniò
  2. ti ti coxiniæ
  3. lê o/a coxinià
  4. niatri coxiniemo
  5. viatri coxiniei
  6. liatri coxinian

Subjunctive

Present

  1. che mi coxiñe
  2. che ti ti coxiñi
  3. che lê o/a coxiñe
  4. che niatri coxinemmo
  5. che viatri coxinæ
  6. che liatri coxiñan

Imperfect

  1. che mi coxinesse
  2. che ti ti coxinesci
  3. che lê o/a coxinesse
  4. che niatri coxinescimo
  5. che viatri coxinesci
  6. che liatri coxinessan

Conditional

  1. mi coxinieiva/coxiniæ
  2. ti ti coxiniësci
  3. lê o/a coxinieiva/coxiniæ
  4. niatri coxiniëscimo
  5. viatri coxiniësci
  6. liatri coxinieivan/coxiniæn

Imperative

  1. coxiña ti!
  2. coxinemmo niatri!
  3. coxinæ viatri!

Past participle

  1. m. s. coxinou
  2. m. p. coxinæ
  3. f. s. coxinâ
  4. f. p. coxinæ

Gerund

  1. coxinando

Indicative

Present

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfect

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Future

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Subjunctive

Present

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfect

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Conditional

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperative

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Past participle

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerund

  1. fando, faxendo
inandiâ

Indicative

Present

  1. mi inandio
  2. ti t’inandi
  3. lê o/a l’inandia
  4. niatri inandiemmo/inandiemo
  5. viatri inandiæ
  6. liatri inandian

Imperfect

  1. mi inandiava
  2. ti t’inandiavi
  3. lê o/a l’inandiava
  4. niatri inandiavimo
  5. viatri inandiavi
  6. liatri inandiavan

Future

  1. mi inandiò
  2. ti t’inandiæ
  3. lê o/a l’inandià
  4. niatri inandiemo
  5. viatri inandiei
  6. liatri inandian

Subjunctive

Present

  1. che mi inandie
  2. che ti t’inandi
  3. che lê o/a l’inandie
  4. che niatri inandiemmo/inandiemo
  5. che viatri inandiæ
  6. che liatri inandian

Imperfect

  1. che mi inandiesse
  2. che ti t’inandiesci
  3. che lê o/a l’inandiesse
  4. che niatri inandiescimo
  5. che viatri inandiesci
  6. che liatri inandiessan

Conditional

  1. mi inandieiva/inandiæ
  2. ti t’inandiësci
  3. lê o/a l’inandieiva/inandiæ
  4. niatri inandiëscimo
  5. viatri inandiësci
  6. liatri inandieivan/inandiæn

Imperative

  1. inandia ti!
  2. inandiemmo/inandiemo niatri!
  3. inandiæ viatri!

Past participle

  1. m. s. inandiou
  2. m. p. inandiæ
  3. f. s. inandiâ
  4. f. p. inandiæ

Gerund

  1. inandiando