DEIZE
dimostrare
-
rendere evidente un sentimento, un atteggiamento, una condizione dâ à divedde
[ˈdaː a diˈvedˑe] fâ vedde
[ˈfaː ˈvedˑe] mostrâ
[musˈtraː] demostrâ
[demusˈtraː] (var. dimostrâ) con il vostro dubbio dimostrate di conoscermi ben poco!
co-o vòstro dubio dæ à divedde de conoscime ben pöco!
-
dar prova dell’esattezza di un’affermazione demostrâ
[demusˈtraː] (var. dimostrâ) provâ
[pruˈvaː] la scienziata ha dimostrato la sua teoria
a sciensiâ a l’à demostrou a seu teoria
-
spiegare come funziona o si esegue qcs. mostrâ
[musˈtraː] demostrâ
[demusˈtraː] (var. dimostrâ) il tecnico ci ha dimostrato come usare il nuovo software
o tecnico o n’à mostrou comme addeuviâ o neuvo software
dimostrarsi
-
rivelarsi in un certo modo mostrâse
[musˈtraːse] demostrâse
[demusˈtraːse] (var. dimostrâse) il progetto si è dimostrato più complesso del previsto
o progetto o s’é mostrou ciù complesso che no se pensesse
Learn more
Prefixes de-, des- and re-
As reported by E. G. Parodi, Studj Liguri, in «Archivio glottologico italiano», xiv, 1896, the Genoese prefixes de-, des- and re- lost the -e- and adopted the -i- due to the influence of Italian. For many decades now indeed difende, discorrî, risponde, etc. have replaced defende, descorrî, responde, etc. in spoken language. The forms with -e- are, however, still widely attested in literary written language.
In this dictionary, given its primarily didactic purposes (also aimed at recovering some of the more genuine forms, whenever they may interest users), only the forms with -e- are reported. The Italianized forms with -i- are nevertheless to be considered perfectly legitimate.
Conjugations
dâ
Indicative
Present
- mi daggo
- ti ti dæ
- lê o/a dà
- niatri demmo
- viatri dæ
- liatri dan
Imperfect
- mi dava
- ti ti davi
- lê o/a dava
- niatri davimo
- viatri davi
- liatri davan
Future
- mi daiò
- ti ti daiæ
- lê o/a daià
- niatri daiemo
- viatri daiei
- liatri daian
Subjunctive
Present
- che mi dagghe
- che ti ti dagghi
- che lê o/a dagghe
- che niatri demmo
- che viatri dæ
- che liatri daggan
Imperfect
- che mi desse
- che ti ti desci
- che lê o/a desse
- che niatri descimo
- che viatri desci
- che liatri dessan
Conditional
- mi daieiva/daiæ
- ti ti daiësci
- lê o/a daieiva/daiæ
- niatri daiëscimo
- viatri daiësci
- liatri daieivan/daiæn
Imperative
- danni ti!
- demmo niatri!
- dæ viatri!
Past participle
- m. s. dæto
- m. p. dæti
- f. s. dæta
- f. p. dæte
Gerund
- dando
demostrâ
Indicative
Present
- mi demostro
- ti ti demostri
- lê o/a demostra
- niatri demostremmo
- viatri demostræ
- liatri demostran
Imperfect
- mi demostrava
- ti ti demostravi
- lê o/a demostrava
- niatri demostravimo
- viatri demostravi
- liatri demostravan
Future
- mi demostriò
- ti ti demostriæ
- lê o/a demostrià
- niatri demostriemo
- viatri demostriei
- liatri demostrian
Subjunctive
Present
- che mi demostre
- che ti ti demostri
- che lê o/a demostre
- che niatri demostremmo
- che viatri demostræ
- che liatri demostran
Imperfect
- che mi demostresse
- che ti ti demostresci
- che lê o/a demostresse
- che niatri demostrescimo
- che viatri demostresci
- che liatri demostressan
Conditional
- mi demostrieiva/demostriæ
- ti ti demostriësci
- lê o/a demostrieiva/demostriæ
- niatri demostriëscimo
- viatri demostriësci
- liatri demostrieivan/demostriæn
Imperative
- demostra ti!
- demostremmo niatri!
- demostræ viatri!
Past participle
- m. s. demostrou
- m. p. demostræ
- f. s. demostrâ
- f. p. demostræ
Gerund
- demostrando
fâ
Indicative
Present
- mi fasso
- ti ti fæ
- lê o/a fa
- niatri femmo
- viatri fæ
- liatri fan
Imperfect
- mi fava/faxeiva
- ti ti favi/faxeivi
- lê o/a fava/faxeiva
- niatri favimo/faxeivimo
- viatri favi/faxeivi
- liatri favan/faxeivan
Future
- mi faiò
- ti ti faiæ
- lê o/a faià
- niatri faiemo
- viatri faiei
- liatri faian
Subjunctive
Present
- che mi fasse
- che ti ti fasci
- che lê o/a fasse
- che niatri femmo
- che viatri fæ
- che liatri fassan
Imperfect
- che mi fesse
- che ti ti fesci
- che lê o/a fesse
- che niatri fescimo
- che viatri fesci
- che liatri fessan
Conditional
- mi faieiva/faiæ
- ti ti faiësci
- lê o/a faieiva/faiæ
- niatri faiëscimo
- viatri faiësci
- liatri faieivan/faiæn
Imperative
- fanni ti!
- femmo niatri!
- fæ viatri!
Past participle
- m. s. fæto
- m. p. fæti
- f. s. fæta
- f. p. fæte
Gerund
- fando, faxendo
mostrâ
Indicative
Present
- mi mostro
- ti ti mostri
- lê o/a mostra
- niatri mostremmo
- viatri mostræ
- liatri mostran
Imperfect
- mi mostrava
- ti ti mostravi
- lê o/a mostrava
- niatri mostravimo
- viatri mostravi
- liatri mostravan
Future
- mi mostriò
- ti ti mostriæ
- lê o/a mostrià
- niatri mostriemo
- viatri mostriei
- liatri mostrian
Subjunctive
Present
- che mi mostre
- che ti ti mostri
- che lê o/a mostre
- che niatri mostremmo
- che viatri mostræ
- che liatri mostran
Imperfect
- che mi mostresse
- che ti ti mostresci
- che lê o/a mostresse
- che niatri mostrescimo
- che viatri mostresci
- che liatri mostressan
Conditional
- mi mostrieiva/mostriæ
- ti ti mostriësci
- lê o/a mostrieiva/mostriæ
- niatri mostriëscimo
- viatri mostriësci
- liatri mostrieivan/mostriæn
Imperative
- mostra ti!
- mostremmo niatri!
- mostræ viatri!
Past participle
- m. s. mostrou
- m. p. mostræ
- f. s. mostrâ
- f. p. mostræ
Gerund
- mostrando
provâ
Indicative
Present
- mi preuvo
- ti ti preuvi
- lê o/a preuva
- niatri provemmo
- viatri provæ
- liatri preuvan
Imperfect
- mi provava
- ti ti provavi
- lê o/a provava
- niatri provavimo
- viatri provavi
- liatri provavan
Future
- mi proviò
- ti ti proviæ
- lê o/a provià
- niatri proviemo
- viatri proviei
- liatri provian
Subjunctive
Present
- che mi preuve
- che ti ti preuvi
- che lê o/a preuve
- che niatri provemmo
- che viatri provæ
- che liatri preuvan
Imperfect
- che mi provesse
- che ti ti provesci
- che lê o/a provesse
- che niatri provescimo
- che viatri provesci
- che liatri provessan
Conditional
- mi provieiva/proviæ
- ti ti proviësci
- lê o/a provieiva/proviæ
- niatri proviëscimo
- viatri proviësci
- liatri provieivan/proviæn
Imperative
- preuva ti!
- provemmo niatri!
- provæ viatri!
Past participle
- m. s. provou
- m. p. provæ
- f. s. provâ
- f. p. provæ
Gerund
- provando