Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

dimostrare

tr. v.
  1. rendere evidente un sentimento, un atteggiamento, una condizione

    dâ à divedde [ˈdaː a diˈvedˑe]

    fâ vedde [ˈfaː ˈvedˑe]

    mostrâ [musˈtraː]

    demostrâ [demusˈtraː] (var. dimostrâ)

    con il vostro dubbio dimostrate di conoscermi ben poco!

    co-o vòstro dubio dæ à divedde de conoscime ben pöco!

  2. dar prova dell’esattezza di un’affermazione

    demostrâ [demusˈtraː] (var. dimostrâ)

    provâ [pruˈvaː]

    la scienziata ha dimostrato la sua teoria

    a sciensiâ a l’à demostrou a seu teoria

  3. spiegare come funziona o si esegue qcs.

    mostrâ [musˈtraː]

    demostrâ [demusˈtraː] (var. dimostrâ)

    il tecnico ci ha dimostrato come usare il nuovo software

    o tecnico o n’à mostrou comme addeuviâ o neuvo software

dimostrarsi

pron. v.
  1. rivelarsi in un certo modo

    mostrâse [musˈtraːse]

    demostrâse [demusˈtraːse] (var. dimostrâse)

    il progetto si è dimostrato più complesso del previsto

    o progetto o s’é mostrou ciù complesso che no se pensesse

Learn more

Prefixes de-, des- and re-

As reported by E. G. Parodi, Studj Liguri, in «Archivio glottologico italiano», xiv, 1896, the Genoese prefixes de-, des- and re- lost the -e- and adopted the -i- due to the influence of Italian. For many decades now indeed difende, discorrî, risponde, etc. have replaced defende, descorrî, responde, etc. in spoken language. The forms with -e- are, however, still widely attested in literary written language.

In this dictionary, given its primarily didactic purposes (also aimed at recovering some of the more genuine forms, whenever they may interest users), only the forms with -e- are reported. The Italianized forms with -i- are nevertheless to be considered perfectly legitimate.

Conjugations

Indicative

Present

  1. mi daggo
  2. ti ti dæ
  3. lê o/a
  4. niatri demmo
  5. viatri
  6. liatri dan

Imperfect

  1. mi dava
  2. ti ti davi
  3. lê o/a dava
  4. niatri davimo
  5. viatri davi
  6. liatri davan

Future

  1. mi daiò
  2. ti ti daiæ
  3. lê o/a daià
  4. niatri daiemo
  5. viatri daiei
  6. liatri daian

Subjunctive

Present

  1. che mi dagghe
  2. che ti ti dagghi
  3. che lê o/a dagghe
  4. che niatri demmo
  5. che viatri
  6. che liatri daggan

Imperfect

  1. che mi desse
  2. che ti ti desci
  3. che lê o/a desse
  4. che niatri descimo
  5. che viatri desci
  6. che liatri dessan

Conditional

  1. mi daieiva/daiæ
  2. ti ti daiësci
  3. lê o/a daieiva/daiæ
  4. niatri daiëscimo
  5. viatri daiësci
  6. liatri daieivan/daiæn

Imperative

  1. danni ti!
  2. demmo niatri!
  3. viatri!

Past participle

  1. m. s. dæto
  2. m. p. dæti
  3. f. s. dæta
  4. f. p. dæte

Gerund

  1. dando
demostrâ

Indicative

Present

  1. mi demostro
  2. ti ti demostri
  3. lê o/a demostra
  4. niatri demostremmo
  5. viatri demostræ
  6. liatri demostran

Imperfect

  1. mi demostrava
  2. ti ti demostravi
  3. lê o/a demostrava
  4. niatri demostravimo
  5. viatri demostravi
  6. liatri demostravan

Future

  1. mi demostriò
  2. ti ti demostriæ
  3. lê o/a demostrià
  4. niatri demostriemo
  5. viatri demostriei
  6. liatri demostrian

Subjunctive

Present

  1. che mi demostre
  2. che ti ti demostri
  3. che lê o/a demostre
  4. che niatri demostremmo
  5. che viatri demostræ
  6. che liatri demostran

Imperfect

  1. che mi demostresse
  2. che ti ti demostresci
  3. che lê o/a demostresse
  4. che niatri demostrescimo
  5. che viatri demostresci
  6. che liatri demostressan

Conditional

  1. mi demostrieiva/demostriæ
  2. ti ti demostriësci
  3. lê o/a demostrieiva/demostriæ
  4. niatri demostriëscimo
  5. viatri demostriësci
  6. liatri demostrieivan/demostriæn

Imperative

  1. demostra ti!
  2. demostremmo niatri!
  3. demostræ viatri!

Past participle

  1. m. s. demostrou
  2. m. p. demostræ
  3. f. s. demostrâ
  4. f. p. demostræ

Gerund

  1. demostrando

Indicative

Present

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfect

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Future

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Subjunctive

Present

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfect

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Conditional

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperative

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Past participle

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerund

  1. fando, faxendo
mostrâ

Indicative

Present

  1. mi mostro
  2. ti ti mostri
  3. lê o/a mostra
  4. niatri mostremmo
  5. viatri mostræ
  6. liatri mostran

Imperfect

  1. mi mostrava
  2. ti ti mostravi
  3. lê o/a mostrava
  4. niatri mostravimo
  5. viatri mostravi
  6. liatri mostravan

Future

  1. mi mostriò
  2. ti ti mostriæ
  3. lê o/a mostrià
  4. niatri mostriemo
  5. viatri mostriei
  6. liatri mostrian

Subjunctive

Present

  1. che mi mostre
  2. che ti ti mostri
  3. che lê o/a mostre
  4. che niatri mostremmo
  5. che viatri mostræ
  6. che liatri mostran

Imperfect

  1. che mi mostresse
  2. che ti ti mostresci
  3. che lê o/a mostresse
  4. che niatri mostrescimo
  5. che viatri mostresci
  6. che liatri mostressan

Conditional

  1. mi mostrieiva/mostriæ
  2. ti ti mostriësci
  3. lê o/a mostrieiva/mostriæ
  4. niatri mostriëscimo
  5. viatri mostriësci
  6. liatri mostrieivan/mostriæn

Imperative

  1. mostra ti!
  2. mostremmo niatri!
  3. mostræ viatri!

Past participle

  1. m. s. mostrou
  2. m. p. mostræ
  3. f. s. mostrâ
  4. f. p. mostræ

Gerund

  1. mostrando
provâ

Indicative

Present

  1. mi preuvo
  2. ti ti preuvi
  3. lê o/a preuva
  4. niatri provemmo
  5. viatri provæ
  6. liatri preuvan

Imperfect

  1. mi provava
  2. ti ti provavi
  3. lê o/a provava
  4. niatri provavimo
  5. viatri provavi
  6. liatri provavan

Future

  1. mi proviò
  2. ti ti proviæ
  3. lê o/a provià
  4. niatri proviemo
  5. viatri proviei
  6. liatri provian

Subjunctive

Present

  1. che mi preuve
  2. che ti ti preuvi
  3. che lê o/a preuve
  4. che niatri provemmo
  5. che viatri provæ
  6. che liatri preuvan

Imperfect

  1. che mi provesse
  2. che ti ti provesci
  3. che lê o/a provesse
  4. che niatri provescimo
  5. che viatri provesci
  6. che liatri provessan

Conditional

  1. mi provieiva/proviæ
  2. ti ti proviësci
  3. lê o/a provieiva/proviæ
  4. niatri proviëscimo
  5. viatri proviësci
  6. liatri provieivan/proviæn

Imperative

  1. preuva ti!
  2. provemmo niatri!
  3. provæ viatri!

Past participle

  1. m. s. provou
  2. m. p. provæ
  3. f. s. provâ
  4. f. p. provæ

Gerund

  1. provando