DEIZE
Italian-Ligurian (Genoese) dictionary
gelare
tr. v.
-
trasformare in ghiaccio zeâ
[zeˈaː] ~ [ˈzjaː] giassâ
[dʒaˈsaː] il freddo ha gelato l’olio nella dispensa
o freido o l’à giassou l’euio inta despensa
intr. v.
-
trasformarsi in ghiaccio zeâ
[zeˈaː] ~ [ˈzjaː] giassâse
[dʒaˈsaːse] mi ha gelato l’acqua in casa
se m’é giassou l’ægua in cà
-
far gelo giassâ
[dʒaˈsaː] a gennaio di solito qui gela
de zenâ pe-o sòlito chì giassa
gelarsi
pron. v.
-
trasformarsi in ghiaccio zeâ
[zeˈaː] ~ [ˈzjaː] giassâse
[dʒaˈsaːse]
Multi-word expressions
Conjugations
giassâ
Indicative
Present
- mi giasso
- ti ti giassi
- lê o/a giassa
- niatri giassemmo
- viatri giassæ
- liatri giassan
Imperfect
- mi giassava
- ti ti giassavi
- lê o/a giassava
- niatri giassavimo
- viatri giassavi
- liatri giassavan
Future
- mi giassiò
- ti ti giassiæ
- lê o/a giassià
- niatri giassiemo
- viatri giassiei
- liatri giassian
Subjunctive
Present
- che mi giasse
- che ti ti giassi
- che lê o/a giasse
- che niatri giassemmo
- che viatri giassæ
- che liatri giassan
Imperfect
- che mi giassesse
- che ti ti giassesci
- che lê o/a giassesse
- che niatri giassescimo
- che viatri giassesci
- che liatri giassessan
Conditional
- mi giassieiva/giassiæ
- ti ti giassiësci
- lê o/a giassieiva/giassiæ
- niatri giassiëscimo
- viatri giassiësci
- liatri giassieivan/giassiæn
Imperative
- giassa ti!
- giassemmo niatri!
- giassæ viatri!
Past participle
- m. s. giassou
- m. p. giassæ
- f. s. giassâ
- f. p. giassæ
Gerund
- giassando
zeâ
Indicative
Present
- mi zeo
- ti ti zëi
- lê o/a zea
- niatri zeemmo/zeemo
- viatri zeæ
- liatri zean
Imperfect
- mi zeava
- ti ti zeavi
- lê o/a zeava
- niatri zeavimo
- viatri zeavi
- liatri zeavan
Future
- mi zeiò
- ti ti zeiæ
- lê o/a zeià
- niatri zeiemo
- viatri zeiei
- liatri zeian
Subjunctive
Present
- che mi zee
- che ti ti zëi
- che lê o/a zee
- che niatri zeemmo/zeemo
- che viatri zeæ
- che liatri zean
Imperfect
- che mi zeesse
- che ti ti zeesci
- che lê o/a zeesse
- che niatri zeescimo
- che viatri zeesci
- che liatri zeessan
Conditional
- mi zeieiva/zeiæ
- ti ti zeiësci
- lê o/a zeieiva/zeiæ
- niatri zeiëscimo
- viatri zeiësci
- liatri zeieivan/zeiæn
Imperative
- zea ti!
- zeemmo/zeemo niatri!
- zeæ viatri!
Past participle
- m. s. zeou
- m. p. zeæ
- f. s. zeâ
- f. p. zeæ
Gerund
- zeando