DEIZE
girare intorno
-
muoversi tutt’attorno a qcs. o qcn. anâ d’in gio
[aˈnaː d iŋ ˈdʒiːu] (var. anâ in gio) giâ d’in gio
[ˈdʒjaː d iŋ ˈdʒiːu] (var. giâ in gio) anâ intorno
[aˈnaː iŋˈtuːrnu] giâ intorno
[ˈdʒjaː iŋˈtuːrnu] il cane gira intorno all’auto parcheggiata
o can o va d’in gio a-a machina parchezzâ
i bambini giravano intorno all’albero ridendo
i figgeu anavan d’in gio à l’erbo e rieivan
-
evitare un argomento schivâ
[skiˈvaː] invece di girare intorno alla questione, dimmi la verità
incangio de schivâ a costion, dimme a veitæ
Conjugations
anâ
Indicative
Present
- mi vaggo/vaddo
- ti ti væ
- lê o/a va
- niatri anemmo
- viatri anæ
- liatri van
Imperfect
- mi anava
- ti t’anavi
- lê o/a l’anava
- niatri anavimo
- viatri anavi
- liatri anavan
Future
- mi aniò
- ti t’aniæ
- lê o/a l’anià
- niatri aniemo
- viatri aniei
- liatri anian
Subjunctive
Present
- che mi vagghe/vadde
- che ti ti vagghi/vaddi
- che lê o/a vagghe/vadde
- che niatri anemmo
- che viatri anæ
- che liatri vaggan/vaddan
Imperfect
- che mi anesse
- che ti t’anesci
- che lê o/a l’anesse
- che niatri anescimo
- che viatri anesci
- che liatri anessan
Conditional
- mi anieiva/aniæ
- ti t’aniësci
- lê o/a l’anieiva/aniæ
- niatri aniëscimo
- viatri aniësci
- liatri anieivan/aniæn
Imperative
- vanni ti!
- anemmo niatri!
- anæ viatri!
Past participle
- m. s. anæto
- m. p. anæti
- f. s. anæta
- f. p. anæte
Gerund
- anando
giâ
Indicative
Present
- mi gio
- ti ti gii
- lê o/a gia
- niatri giemmo/giemo
- viatri giæ
- liatri gian
Imperfect
- mi giava
- ti ti giavi
- lê o/a giava
- niatri giavimo
- viatri giavi
- liatri giavan
Future
- mi giò
- ti ti giæ
- lê o/a già
- niatri giemo
- viatri giei
- liatri gian
Subjunctive
Present
- che mi gie
- che ti ti gii
- che lê o/a gie
- che niatri giemmo/giemo
- che viatri giæ
- che liatri gian
Imperfect
- che mi giesse
- che ti ti giesci
- che lê o/a giesse
- che niatri giescimo
- che viatri giesci
- che liatri giessan
Conditional
- mi gieiva/giæ
- ti ti giësci
- lê o/a gieiva/giæ
- niatri giëscimo
- viatri giësci
- liatri gieivan/giæn
Imperative
- gia ti!
- giemmo/giemo niatri!
- giæ viatri!
Past participle
- m. s. giou
- m. p. giæ
- f. s. giâ
- f. p. giæ
Gerund
- giando
schivâ
Indicative
Present
- mi schivo
- ti ti schivi
- lê o/a schiva
- niatri schivemmo
- viatri schivæ
- liatri schivan
Imperfect
- mi schivava
- ti ti schivavi
- lê o/a schivava
- niatri schivavimo
- viatri schivavi
- liatri schivavan
Future
- mi schiviò
- ti ti schiviæ
- lê o/a schivià
- niatri schiviemo
- viatri schiviei
- liatri schivian
Subjunctive
Present
- che mi schive
- che ti ti schivi
- che lê o/a schive
- che niatri schivemmo
- che viatri schivæ
- che liatri schivan
Imperfect
- che mi schivesse
- che ti ti schivesci
- che lê o/a schivesse
- che niatri schivescimo
- che viatri schivesci
- che liatri schivessan
Conditional
- mi schivieiva/schiviæ
- ti ti schiviësci
- lê o/a schivieiva/schiviæ
- niatri schiviëscimo
- viatri schiviësci
- liatri schivieivan/schiviæn
Imperative
- schiva ti!
- schivemmo niatri!
- schivæ viatri!
Past participle
- m. s. schivou
- m. p. schivæ
- f. s. schivâ
- f. p. schivæ
Gerund
- schivando