DEIZE
girare intorno
-
muoversi tutt’attorno a qcs. o qcn. anâ d’in gio
[aˈnaː d iŋ ˈdʒiːu] (var. anâ in gio) giâ d’in gio
[ˈdʒjaː d iŋ ˈdʒiːu] (var. giâ in gio) anâ intorno
[aˈnaː iŋˈtuːrnu] giâ intorno
[ˈdʒjaː iŋˈtuːrnu] il cane gira intorno all’auto parcheggiata
o can o va d’in gio a-a machina parchezzâ
i bambini giravano intorno all’albero ridendo
i figgeu anavan d’in gio à l’erbo e rieivan
-
evitare un argomento schivâ
[skiˈvaː] invece di girare intorno alla questione, dimmi la verità
incangio de schivâ a costion, dimme a veitæ
Coniugaçioin
anâ
Indicativo
Presente
- mi vaggo/vaddo
- ti ti væ
- lê o/a va
- niatri anemmo
- viatri anæ
- liatri van
Imperfetto
- mi anava
- ti t’anavi
- lê o/a l’anava
- niatri anavimo
- viatri anavi
- liatri anavan
Futuo
- mi aniò
- ti t’aniæ
- lê o/a l’anià
- niatri aniemo
- viatri aniei
- liatri anian
Conzontivo
Presente
- che mi vagghe/vadde
- che ti ti vagghi/vaddi
- che lê o/a vagghe/vadde
- che niatri anemmo
- che viatri anæ
- che liatri vaggan/vaddan
Imperfetto
- che mi anesse
- che ti t’anesci
- che lê o/a l’anesse
- che niatri anescimo
- che viatri anesci
- che liatri anessan
Condiçionale
- mi anieiva/aniæ
- ti t’aniësci
- lê o/a l’anieiva/aniæ
- niatri aniëscimo
- viatri aniësci
- liatri anieivan/aniæn
Imperativo
- vanni ti!
- anemmo niatri!
- anæ viatri!
Partiçipio passou
- m. s. anæto
- m. p. anæti
- f. s. anæta
- f. p. anæte
Gerundio
- anando
giâ
Indicativo
Presente
- mi gio
- ti ti gii
- lê o/a gia
- niatri giemmo/giemo
- viatri giæ
- liatri gian
Imperfetto
- mi giava
- ti ti giavi
- lê o/a giava
- niatri giavimo
- viatri giavi
- liatri giavan
Futuo
- mi giò
- ti ti giæ
- lê o/a già
- niatri giemo
- viatri giei
- liatri gian
Conzontivo
Presente
- che mi gie
- che ti ti gii
- che lê o/a gie
- che niatri giemmo/giemo
- che viatri giæ
- che liatri gian
Imperfetto
- che mi giesse
- che ti ti giesci
- che lê o/a giesse
- che niatri giescimo
- che viatri giesci
- che liatri giessan
Condiçionale
- mi gieiva/giæ
- ti ti giësci
- lê o/a gieiva/giæ
- niatri giëscimo
- viatri giësci
- liatri gieivan/giæn
Imperativo
- gia ti!
- giemmo/giemo niatri!
- giæ viatri!
Partiçipio passou
- m. s. giou
- m. p. giæ
- f. s. giâ
- f. p. giæ
Gerundio
- giando
schivâ
Indicativo
Presente
- mi schivo
- ti ti schivi
- lê o/a schiva
- niatri schivemmo
- viatri schivæ
- liatri schivan
Imperfetto
- mi schivava
- ti ti schivavi
- lê o/a schivava
- niatri schivavimo
- viatri schivavi
- liatri schivavan
Futuo
- mi schiviò
- ti ti schiviæ
- lê o/a schivià
- niatri schiviemo
- viatri schiviei
- liatri schivian
Conzontivo
Presente
- che mi schive
- che ti ti schivi
- che lê o/a schive
- che niatri schivemmo
- che viatri schivæ
- che liatri schivan
Imperfetto
- che mi schivesse
- che ti ti schivesci
- che lê o/a schivesse
- che niatri schivescimo
- che viatri schivesci
- che liatri schivessan
Condiçionale
- mi schivieiva/schiviæ
- ti ti schiviësci
- lê o/a schivieiva/schiviæ
- niatri schiviëscimo
- viatri schiviësci
- liatri schivieivan/schiviæn
Imperativo
- schiva ti!
- schivemmo niatri!
- schivæ viatri!
Partiçipio passou
- m. s. schivou
- m. p. schivæ
- f. s. schivâ
- f. p. schivæ
Gerundio
- schivando