Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

invecchiare

intr. v.
  1. diventare vecchio

    invegî [iŋveˈdʒiː]

    vegnî vegio [veˈɲiː ˈveːdʒu]

    avvegiornî [avedʒurˈniː]

    perde o scigoâ playful [ˈpɛːrde u ʃiˈɡwaː]

tr. v.
  1. far stagionare

    fâ vegnî vegio [ˈfaː veˈɲiː ˈveːdʒu]

    assaxonâ [asaʒuˈnaː]

Conjugations

assaxonâ

Indicative

Present

  1. mi assaxoño
  2. ti t’assaxoñi
  3. lê o/a l’assaxoña
  4. niatri assaxonemmo
  5. viatri assaxonæ
  6. liatri assaxoñan

Imperfect

  1. mi assaxonava
  2. ti t’assaxonavi
  3. lê o/a l’assaxonava
  4. niatri assaxonavimo
  5. viatri assaxonavi
  6. liatri assaxonavan

Future

  1. mi assaxoniò
  2. ti t’assaxoniæ
  3. lê o/a l’assaxonià
  4. niatri assaxoniemo
  5. viatri assaxoniei
  6. liatri assaxonian

Subjunctive

Present

  1. che mi assaxoñe
  2. che ti t’assaxoñi
  3. che lê o/a l’assaxoñe
  4. che niatri assaxonemmo
  5. che viatri assaxonæ
  6. che liatri assaxoñan

Imperfect

  1. che mi assaxonesse
  2. che ti t’assaxonesci
  3. che lê o/a l’assaxonesse
  4. che niatri assaxonescimo
  5. che viatri assaxonesci
  6. che liatri assaxonessan

Conditional

  1. mi assaxonieiva/assaxoniæ
  2. ti t’assaxoniësci
  3. lê o/a l’assaxonieiva/assaxoniæ
  4. niatri assaxoniëscimo
  5. viatri assaxoniësci
  6. liatri assaxonieivan/assaxoniæn

Imperative

  1. assaxoña ti!
  2. assaxonemmo niatri!
  3. assaxonæ viatri!

Past participle

  1. m. s. assaxonou
  2. m. p. assaxonæ
  3. f. s. assaxonâ
  4. f. p. assaxonæ

Gerund

  1. assaxonando
avvegiornî

Indicative

Present

  1. mi avvegiorniscio
  2. ti t’avvegiornisci
  3. lê o/a l’avvegiornisce
  4. niatri avvegiornimmo
  5. viatri avvegiornî
  6. liatri avvegiorniscian

Imperfect

  1. mi avvegiorniva
  2. ti t’avvegiornivi
  3. lê o/a l’avvegiorniva
  4. niatri avvegiornivimo
  5. viatri avvegiornivi
  6. liatri avvegiornivan

Future

  1. mi avvegiorniò
  2. ti t’avvegiorniæ
  3. lê o/a l’avvegiornià
  4. niatri avvegiorniemo
  5. viatri avvegiorniei
  6. liatri avvegiornian

Subjunctive

Present

  1. che mi avvegiornisce
  2. che ti t’avvegiornisci
  3. che lê o/a l’avvegiornisce
  4. che niatri avvegiornimmo
  5. che viatri avvegiornî
  6. che liatri avvegiorniscian

Imperfect

  1. che mi avvegiornisse
  2. che ti t’avvegiornisci
  3. che lê o/a l’avvegiornisse
  4. che niatri avvegiorniscimo
  5. che viatri avvegiornisci
  6. che liatri avvegiornissan

Conditional

  1. mi avvegiornieiva/avvegiorniæ
  2. ti t’avvegiorniësci
  3. lê o/a l’avvegiornieiva/avvegiorniæ
  4. niatri avvegiorniëscimo
  5. viatri avvegiorniësci
  6. liatri avvegiornieivan/avvegiorniæn

Imperative

  1. avvegiornisci ti!
  2. avvegiornimmo niatri!
  3. avvegiornî viatri!

Past participle

  1. m. s. avvegiornio
  2. m. p. avvegiornii
  3. f. s. avvegiornia
  4. f. p. avvegiornie

Gerund

  1. avvegiornindo

Indicative

Present

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfect

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Future

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Subjunctive

Present

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfect

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Conditional

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperative

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Past participle

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerund

  1. fando, faxendo
invegî

Indicative

Present

  1. mi invegio
  2. ti t’invegi
  3. lê o/a l’invege
  4. niatri invegimmo
  5. viatri invegî
  6. liatri invegian

Imperfect

  1. mi invegiva
  2. ti t’invegivi
  3. lê o/a l’invegiva
  4. niatri invegivimo
  5. viatri invegivi
  6. liatri invegivan

Future

  1. mi invegiò
  2. ti t’invegiæ
  3. lê o/a l’invegià
  4. niatri invegiemo
  5. viatri invegiei
  6. liatri invegian

Subjunctive

Present

  1. che mi invege
  2. che ti t’invegi
  3. che lê o/a l’invege
  4. che niatri invegimmo
  5. che viatri invegî
  6. che liatri invegian

Imperfect

  1. che mi invegisse
  2. che ti t’invegisci
  3. che lê o/a l’invegisse
  4. che niatri invegiscimo
  5. che viatri invegisci
  6. che liatri invegissan

Conditional

  1. mi invegieiva/invegiæ
  2. ti t’invegiësci
  3. lê o/a l’invegieiva/invegiæ
  4. niatri invegiëscimo
  5. viatri invegiësci
  6. liatri invegieivan/invegiæn

Imperative

  1. invegi ti!
  2. invegimmo niatri!
  3. invegî viatri!

Past participle

  1. m. s. invegio
  2. m. p. invegii
  3. f. s. invegia
  4. f. p. invegie

Gerund

  1. invegindo