Conseggio pe-o patrimònio linguistico ligure

Conseggio ligure

DEIZE

Diçionäio italian-zeneise

invecchiare

v. intr.
  1. diventare vecchio

    invegî [iŋveˈdʒiː]

    vegnî vegio [veˈɲiː ˈveːdʒu]

    avvegiornî [avedʒurˈniː]

    perde o scigoâ burlesco [ˈpɛːrde u ʃiˈɡwaː]

v. tr.
  1. far stagionare

    fâ vegnî vegio [ˈfaː veˈɲiː ˈveːdʒu]

    assaxonâ [asaʒuˈnaː]

Coniugaçioin

assaxonâ

Indicativo

Presente

  1. mi assaxoño
  2. ti t’assaxoñi
  3. lê o/a l’assaxoña
  4. niatri assaxonemmo
  5. viatri assaxonæ
  6. liatri assaxoñan

Imperfetto

  1. mi assaxonava
  2. ti t’assaxonavi
  3. lê o/a l’assaxonava
  4. niatri assaxonavimo
  5. viatri assaxonavi
  6. liatri assaxonavan

Futuo

  1. mi assaxoniò
  2. ti t’assaxoniæ
  3. lê o/a l’assaxonià
  4. niatri assaxoniemo
  5. viatri assaxoniei
  6. liatri assaxonian

Conzontivo

Presente

  1. che mi assaxoñe
  2. che ti t’assaxoñi
  3. che lê o/a l’assaxoñe
  4. che niatri assaxonemmo
  5. che viatri assaxonæ
  6. che liatri assaxoñan

Imperfetto

  1. che mi assaxonesse
  2. che ti t’assaxonesci
  3. che lê o/a l’assaxonesse
  4. che niatri assaxonescimo
  5. che viatri assaxonesci
  6. che liatri assaxonessan

Condiçionale

  1. mi assaxonieiva/assaxoniæ
  2. ti t’assaxoniësci
  3. lê o/a l’assaxonieiva/assaxoniæ
  4. niatri assaxoniëscimo
  5. viatri assaxoniësci
  6. liatri assaxonieivan/assaxoniæn

Imperativo

  1. assaxoña ti!
  2. assaxonemmo niatri!
  3. assaxonæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. assaxonou
  2. m. p. assaxonæ
  3. f. s. assaxonâ
  4. f. p. assaxonæ

Gerundio

  1. assaxonando
avvegiornî

Indicativo

Presente

  1. mi avvegiorniscio
  2. ti t’avvegiornisci
  3. lê o/a l’avvegiornisce
  4. niatri avvegiornimmo
  5. viatri avvegiornî
  6. liatri avvegiorniscian

Imperfetto

  1. mi avvegiorniva
  2. ti t’avvegiornivi
  3. lê o/a l’avvegiorniva
  4. niatri avvegiornivimo
  5. viatri avvegiornivi
  6. liatri avvegiornivan

Futuo

  1. mi avvegiorniò
  2. ti t’avvegiorniæ
  3. lê o/a l’avvegiornià
  4. niatri avvegiorniemo
  5. viatri avvegiorniei
  6. liatri avvegiornian

Conzontivo

Presente

  1. che mi avvegiornisce
  2. che ti t’avvegiornisci
  3. che lê o/a l’avvegiornisce
  4. che niatri avvegiornimmo
  5. che viatri avvegiornî
  6. che liatri avvegiorniscian

Imperfetto

  1. che mi avvegiornisse
  2. che ti t’avvegiornisci
  3. che lê o/a l’avvegiornisse
  4. che niatri avvegiorniscimo
  5. che viatri avvegiornisci
  6. che liatri avvegiornissan

Condiçionale

  1. mi avvegiornieiva/avvegiorniæ
  2. ti t’avvegiorniësci
  3. lê o/a l’avvegiornieiva/avvegiorniæ
  4. niatri avvegiorniëscimo
  5. viatri avvegiorniësci
  6. liatri avvegiornieivan/avvegiorniæn

Imperativo

  1. avvegiornisci ti!
  2. avvegiornimmo niatri!
  3. avvegiornî viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. avvegiornio
  2. m. p. avvegiornii
  3. f. s. avvegiornia
  4. f. p. avvegiornie

Gerundio

  1. avvegiornindo

Indicativo

Presente

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfetto

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Futuo

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Conzontivo

Presente

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfetto

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Condiçionale

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperativo

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerundio

  1. fando, faxendo
invegî

Indicativo

Presente

  1. mi invegio
  2. ti t’invegi
  3. lê o/a l’invege
  4. niatri invegimmo
  5. viatri invegî
  6. liatri invegian

Imperfetto

  1. mi invegiva
  2. ti t’invegivi
  3. lê o/a l’invegiva
  4. niatri invegivimo
  5. viatri invegivi
  6. liatri invegivan

Futuo

  1. mi invegiò
  2. ti t’invegiæ
  3. lê o/a l’invegià
  4. niatri invegiemo
  5. viatri invegiei
  6. liatri invegian

Conzontivo

Presente

  1. che mi invege
  2. che ti t’invegi
  3. che lê o/a l’invege
  4. che niatri invegimmo
  5. che viatri invegî
  6. che liatri invegian

Imperfetto

  1. che mi invegisse
  2. che ti t’invegisci
  3. che lê o/a l’invegisse
  4. che niatri invegiscimo
  5. che viatri invegisci
  6. che liatri invegissan

Condiçionale

  1. mi invegieiva/invegiæ
  2. ti t’invegiësci
  3. lê o/a l’invegieiva/invegiæ
  4. niatri invegiëscimo
  5. viatri invegiësci
  6. liatri invegieivan/invegiæn

Imperativo

  1. invegi ti!
  2. invegimmo niatri!
  3. invegî viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. invegio
  2. m. p. invegii
  3. f. s. invegia
  4. f. p. invegie

Gerundio

  1. invegindo