Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

mettere fretta

intr. v.
  1. spingere ad agire più rapidamente

    fâ sprescia [ˈfaː ˈspreʃˑa]

    aspresciâ [aspreˈʃaː]

    non serve mettergli fretta, ha già capito

    no serve fâghe sprescia, o l’à za accapio

Conjugations

aspresciâ

Indicative

Present

  1. mi asprescio
  2. ti t’aspresci
  3. lê o/a l’asprescia
  4. niatri asprescemmo
  5. viatri aspresciæ
  6. liatri asprescian

Imperfect

  1. mi aspresciava
  2. ti t’aspresciavi
  3. lê o/a l’aspresciava
  4. niatri aspresciavimo
  5. viatri aspresciavi
  6. liatri aspresciavan

Future

  1. mi aspresciò
  2. ti t’aspresciæ
  3. lê o/a l’asprescià
  4. niatri aspresciemo
  5. viatri aspresciei
  6. liatri asprescian

Subjunctive

Present

  1. che mi aspresce
  2. che ti t’aspresci
  3. che lê o/a l’aspresce
  4. che niatri asprescemmo
  5. che viatri aspresciæ
  6. che liatri asprescian

Imperfect

  1. che mi asprescesse
  2. che ti t’asprescesci
  3. che lê o/a l’asprescesse
  4. che niatri asprescescimo
  5. che viatri asprescesci
  6. che liatri asprescessan

Conditional

  1. mi asprescieiva/aspresciæ
  2. ti t’aspresciësci
  3. lê o/a l’asprescieiva/aspresciæ
  4. niatri aspresciëscimo
  5. viatri aspresciësci
  6. liatri asprescieivan/aspresciæn

Imperative

  1. asprescia ti!
  2. asprescemmo niatri!
  3. aspresciæ viatri!

Past participle

  1. m. s. aspresciou
  2. m. p. aspresciæ
  3. f. s. aspresciâ
  4. f. p. aspresciæ

Gerund

  1. aspresciando

Indicative

Present

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfect

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Future

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Subjunctive

Present

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfect

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Conditional

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperative

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Past participle

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerund

  1. fando, faxendo