DEIZE
Italian-Ligurian (Genoese) dictionary
mettere fretta
intr. v.
-
spingere ad agire più rapidamente fâ sprescia
[ˈfaː ˈspreʃˑa] aspresciâ
[aspreˈʃaː] non serve mettergli fretta, ha già capito
no serve fâghe sprescia, o l’à za accapio
Conjugations
aspresciâ
Indicative
Present
- mi asprescio
- ti t’aspresci
- lê o/a l’asprescia
- niatri asprescemmo
- viatri aspresciæ
- liatri asprescian
Imperfect
- mi aspresciava
- ti t’aspresciavi
- lê o/a l’aspresciava
- niatri aspresciavimo
- viatri aspresciavi
- liatri aspresciavan
Future
- mi aspresciò
- ti t’aspresciæ
- lê o/a l’asprescià
- niatri aspresciemo
- viatri aspresciei
- liatri asprescian
Subjunctive
Present
- che mi aspresce
- che ti t’aspresci
- che lê o/a l’aspresce
- che niatri asprescemmo
- che viatri aspresciæ
- che liatri asprescian
Imperfect
- che mi asprescesse
- che ti t’asprescesci
- che lê o/a l’asprescesse
- che niatri asprescescimo
- che viatri asprescesci
- che liatri asprescessan
Conditional
- mi asprescieiva/aspresciæ
- ti t’aspresciësci
- lê o/a l’asprescieiva/aspresciæ
- niatri aspresciëscimo
- viatri aspresciësci
- liatri asprescieivan/aspresciæn
Imperative
- asprescia ti!
- asprescemmo niatri!
- aspresciæ viatri!
Past participle
- m. s. aspresciou
- m. p. aspresciæ
- f. s. aspresciâ
- f. p. aspresciæ
Gerund
- aspresciando
fâ
Indicative
Present
- mi fasso
- ti ti fæ
- lê o/a fa
- niatri femmo
- viatri fæ
- liatri fan
Imperfect
- mi fava/faxeiva
- ti ti favi/faxeivi
- lê o/a fava/faxeiva
- niatri favimo/faxeivimo
- viatri favi/faxeivi
- liatri favan/faxeivan
Future
- mi faiò
- ti ti faiæ
- lê o/a faià
- niatri faiemo
- viatri faiei
- liatri faian
Subjunctive
Present
- che mi fasse
- che ti ti fasci
- che lê o/a fasse
- che niatri femmo
- che viatri fæ
- che liatri fassan
Imperfect
- che mi fesse
- che ti ti fesci
- che lê o/a fesse
- che niatri fescimo
- che viatri fesci
- che liatri fessan
Conditional
- mi faieiva/faiæ
- ti ti faiësci
- lê o/a faieiva/faiæ
- niatri faiëscimo
- viatri faiësci
- liatri faieivan/faiæn
Imperative
- fanni ti!
- femmo niatri!
- fæ viatri!
Past participle
- m. s. fæto
- m. p. fæti
- f. s. fæta
- f. p. fæte
Gerund
- fando, faxendo