Conseggio pe-o patrimònio linguistico ligure

Conseggio ligure

DEIZE

Diçionäio italian-zeneise

mettere fretta

v. intr.
  1. spingere ad agire più rapidamente

    fâ sprescia [ˈfaː ˈspreʃˑa]

    aspresciâ [aspreˈʃaː]

    non serve mettergli fretta, ha già capito

    no serve fâghe sprescia, o l’à za accapio

Coniugaçioin

aspresciâ

Indicativo

Presente

  1. mi asprescio
  2. ti t’aspresci
  3. lê o/a l’asprescia
  4. niatri asprescemmo
  5. viatri aspresciæ
  6. liatri asprescian

Imperfetto

  1. mi aspresciava
  2. ti t’aspresciavi
  3. lê o/a l’aspresciava
  4. niatri aspresciavimo
  5. viatri aspresciavi
  6. liatri aspresciavan

Futuo

  1. mi aspresciò
  2. ti t’aspresciæ
  3. lê o/a l’asprescià
  4. niatri aspresciemo
  5. viatri aspresciei
  6. liatri asprescian

Conzontivo

Presente

  1. che mi aspresce
  2. che ti t’aspresci
  3. che lê o/a l’aspresce
  4. che niatri asprescemmo
  5. che viatri aspresciæ
  6. che liatri asprescian

Imperfetto

  1. che mi asprescesse
  2. che ti t’asprescesci
  3. che lê o/a l’asprescesse
  4. che niatri asprescescimo
  5. che viatri asprescesci
  6. che liatri asprescessan

Condiçionale

  1. mi asprescieiva/aspresciæ
  2. ti t’aspresciësci
  3. lê o/a l’asprescieiva/aspresciæ
  4. niatri aspresciëscimo
  5. viatri aspresciësci
  6. liatri asprescieivan/aspresciæn

Imperativo

  1. asprescia ti!
  2. asprescemmo niatri!
  3. aspresciæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. aspresciou
  2. m. p. aspresciæ
  3. f. s. aspresciâ
  4. f. p. aspresciæ

Gerundio

  1. aspresciando

Indicativo

Presente

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfetto

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Futuo

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Conzontivo

Presente

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfetto

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Condiçionale

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperativo

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerundio

  1. fando, faxendo