DEIZE
Diçionäio italian-zeneise
mettere fretta
v. intr.
-
spingere ad agire più rapidamente fâ sprescia
[ˈfaː ˈspreʃˑa] aspresciâ
[aspreˈʃaː] non serve mettergli fretta, ha già capito
no serve fâghe sprescia, o l’à za accapio
Coniugaçioin
aspresciâ
Indicativo
Presente
- mi asprescio
- ti t’aspresci
- lê o/a l’asprescia
- niatri asprescemmo
- viatri aspresciæ
- liatri asprescian
Imperfetto
- mi aspresciava
- ti t’aspresciavi
- lê o/a l’aspresciava
- niatri aspresciavimo
- viatri aspresciavi
- liatri aspresciavan
Futuo
- mi aspresciò
- ti t’aspresciæ
- lê o/a l’asprescià
- niatri aspresciemo
- viatri aspresciei
- liatri asprescian
Conzontivo
Presente
- che mi aspresce
- che ti t’aspresci
- che lê o/a l’aspresce
- che niatri asprescemmo
- che viatri aspresciæ
- che liatri asprescian
Imperfetto
- che mi asprescesse
- che ti t’asprescesci
- che lê o/a l’asprescesse
- che niatri asprescescimo
- che viatri asprescesci
- che liatri asprescessan
Condiçionale
- mi asprescieiva/aspresciæ
- ti t’aspresciësci
- lê o/a l’asprescieiva/aspresciæ
- niatri aspresciëscimo
- viatri aspresciësci
- liatri asprescieivan/aspresciæn
Imperativo
- asprescia ti!
- asprescemmo niatri!
- aspresciæ viatri!
Partiçipio passou
- m. s. aspresciou
- m. p. aspresciæ
- f. s. aspresciâ
- f. p. aspresciæ
Gerundio
- aspresciando
fâ
Indicativo
Presente
- mi fasso
- ti ti fæ
- lê o/a fa
- niatri femmo
- viatri fæ
- liatri fan
Imperfetto
- mi fava/faxeiva
- ti ti favi/faxeivi
- lê o/a fava/faxeiva
- niatri favimo/faxeivimo
- viatri favi/faxeivi
- liatri favan/faxeivan
Futuo
- mi faiò
- ti ti faiæ
- lê o/a faià
- niatri faiemo
- viatri faiei
- liatri faian
Conzontivo
Presente
- che mi fasse
- che ti ti fasci
- che lê o/a fasse
- che niatri femmo
- che viatri fæ
- che liatri fassan
Imperfetto
- che mi fesse
- che ti ti fesci
- che lê o/a fesse
- che niatri fescimo
- che viatri fesci
- che liatri fessan
Condiçionale
- mi faieiva/faiæ
- ti ti faiësci
- lê o/a faieiva/faiæ
- niatri faiëscimo
- viatri faiësci
- liatri faieivan/faiæn
Imperativo
- fanni ti!
- femmo niatri!
- fæ viatri!
Partiçipio passou
- m. s. fæto
- m. p. fæti
- f. s. fæta
- f. p. fæte
Gerundio
- fando, faxendo