Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

farsi furbo

v. phr.
  1. diventare scaltro e accorto

    beive l’ægua da meua [ˈbejve ˈl ɛːɡwa da ˈmøːa]

    ha imparato dai propri errori e si è fatto furbo

    o l’à impreiso da-i seu erroî e o l’à bevuo l’ægua da meua

Notes

L’espressione beive l’ægua da meua, lett. “bere l’acqua della mola”, vale sia “imparare i trucchi del mestiere”, sia, in senso esteso, “farsi furbo”, per aver colto l’andazzo di un ambiente ed esservisi adeguato con scaltrezza.

Conjugations

beive

Indicative

Present

  1. mi beivo
  2. ti ti beivi
  3. lê o/a beive
  4. niatri bevemmo
  5. viatri bevei
  6. liatri beivan

Imperfect

  1. mi beveiva
  2. ti ti beveivi
  3. lê o/a beveiva
  4. niatri beveivimo
  5. viatri beveivi
  6. liatri beveivan

Future

  1. mi beviò
  2. ti ti beviæ
  3. lê o/a bevià
  4. niatri beviemo
  5. viatri beviei
  6. liatri bevian

Subjunctive

Present

  1. che mi beive
  2. che ti ti beivi
  3. che lê o/a beive
  4. che niatri bevemmo
  5. che viatri bevei
  6. che liatri beivan

Imperfect

  1. che mi bevesse
  2. che ti ti bevesci
  3. che lê o/a bevesse
  4. che niatri bevescimo
  5. che viatri bevesci
  6. che liatri bevessan

Conditional

  1. mi bevieiva/beviæ
  2. ti ti beviësci
  3. lê o/a bevieiva/beviæ
  4. niatri beviëscimo
  5. viatri beviësci
  6. liatri bevieivan/beviæn

Imperative

  1. beivi ti!
  2. bevemmo niatri!
  3. bevei viatri!

Past participle

  1. m. s. bevuo
  2. m. p. bevui
  3. f. s. bevua
  4. f. p. bevue

Gerund

  1. bevendo