DEIZE
fregare
-
strofinare frettâ
[freˈtaː] friggiâ
[friˈdʒaː] mi frego gli occhi con le mani
me fretto i euggi co-e moen
-
imbrogliare, truffare mastrussâ
[mastryˈsaː] imbroggiâ
[iŋbruˈdʒaː] ingannâ
[iŋɡaˈnaː] birbâ
[birˈbaː] attrappâ
[atraˈpaː] inverdugâ
[iŋvɛrdyˈɡaː] castagnâ
[kastaˈɲaː] imbibinâ
[iŋbibiˈnaː] marmellâ
[marmeˈlaː] fâ e fighe (à qcn.) scherzoso
[ˈfaː e ˈfiːɡe] lei tende sempre a fregare
lê a tia delongo à mastrussâ
i turisti si sono fatti fregare
i turisti se son fæti imbroggiâ
-
rubare xattâ
[ʒaˈtaː] sciusciâ
[ʃyˈʃaː] le hanno fregato l’orologio
gh’an xattou o releuio
-
sottrarre con l’inganno scamottâ
[skamuˈtaː] fummâ
[fyˈmaː] poâ
[ˈpwaː] quanto ti hanno fregato quei due imbroglioni?
quante t’an scamottou quelli doî mastrussê?
Note
Per espressioni di significato analogo ma di registro più volgare, cfr. → fottere.
-
essere rilevante, riguardare, usato spec. in domande con tono polemico fâ
[ˈfaː] vegnîne
[veˈɲiːne] che ti frega di come mi vesto io?
cöse te fa de comme me vesto mi?
fregarsene
-
infischiarsene di qcn. o qcs. battisene
[ˈbatˑisene] battisene l’anima
[ˈbatˑisene ˈl anima] battisene l’antònia
[ˈbatˑisene l aŋˈtɔnˑja] ~ [ˈbatˑisene l aŋˈtɔɲˑa] battisene e cheusce
[ˈbatˑisene e ˈkøʃˑe] infocciarâsene
[iŋfutʃaˈraːsene] imbuzzarâsene
[iŋbyzaˈraːsene]
Note
Battisene l’antònia, lett. “sbattersene l’antonia”, è una variante attenuata di battisene a mossa, in cui il nome proprio Antònia “Antonia” funge da sostituto eufemistico di mossa “vulva”. Di registro ancora più blando è poi battisene l’anima [ˈbatisene ˈl anima] “sbattersene l’anima”.
Analogamente, battisene e cheusce, lett. “sbattersene le cosce”, funge da sostituto eufemistico di battisene e cogge “sbattersene i coglioni”.
Per espressioni di significato analogo ma di registro più volgare, cfr. “fottersene” nell’entrata di → fottere.
Coniugazioni
attrappâ
Indicativo
Presente
- mi attrappo
- ti t’attrappi
- lê o/a l’attrappa
- niatri attrappemmo
- viatri attrappæ
- liatri attrappan
Imperfetto
- mi attrappava
- ti t’attrappavi
- lê o/a l’attrappava
- niatri attrappavimo
- viatri attrappavi
- liatri attrappavan
Futuro
- mi attrappiò
- ti t’attrappiæ
- lê o/a l’attrappià
- niatri attrappiemo
- viatri attrappiei
- liatri attrappian
Congiuntivo
Presente
- che mi attrappe
- che ti t’attrappi
- che lê o/a l’attrappe
- che niatri attrappemmo
- che viatri attrappæ
- che liatri attrappan
Imperfetto
- che mi attrappesse
- che ti t’attrappesci
- che lê o/a l’attrappesse
- che niatri attrappescimo
- che viatri attrappesci
- che liatri attrappessan
Condizionale
- mi attrappieiva/attrappiæ
- ti t’attrappiësci
- lê o/a l’attrappieiva/attrappiæ
- niatri attrappiëscimo
- viatri attrappiësci
- liatri attrappieivan/attrappiæn
Imperativo
- attrappa ti!
- attrappemmo niatri!
- attrappæ viatri!
Participio passato
- m. s. attrappou
- m. p. attrappæ
- f. s. attrappâ
- f. p. attrappæ
Gerundio
- attrappando
batte
Indicativo
Presente
- mi batto
- ti ti batti
- lê o/a batte
- niatri battemmo
- viatri battei
- liatri battan
Imperfetto
- mi batteiva
- ti ti batteivi
- lê o/a batteiva
- niatri batteivimo
- viatri batteivi
- liatri batteivan
Futuro
- mi battiò
- ti ti battiæ
- lê o/a battià
- niatri battiemo
- viatri battiei
- liatri battian
Congiuntivo
Presente
- che mi batte
- che ti ti batti
- che lê o/a batte
- che niatri battemmo
- che viatri battei
- che liatri battan
Imperfetto
- che mi battesse
- che ti ti battesci
- che lê o/a battesse
- che niatri battescimo
- che viatri battesci
- che liatri battessan
Condizionale
- mi battieiva/battiæ
- ti ti battiësci
- lê o/a battieiva/battiæ
- niatri battiëscimo
- viatri battiësci
- liatri battieivan/battiæn
Imperativo
- batti ti!
- battemmo niatri!
- battei viatri!
Participio passato
- m. s. battuo
- m. p. battui
- f. s. battua
- f. p. battue
Gerundio
- battendo
birbâ
Indicativo
Presente
- mi birbo
- ti ti birbi
- lê o/a birba
- niatri birbemmo
- viatri birbæ
- liatri birban
Imperfetto
- mi birbava
- ti ti birbavi
- lê o/a birbava
- niatri birbavimo
- viatri birbavi
- liatri birbavan
Futuro
- mi birbiò
- ti ti birbiæ
- lê o/a birbià
- niatri birbiemo
- viatri birbiei
- liatri birbian
Congiuntivo
Presente
- che mi birbe
- che ti ti birbi
- che lê o/a birbe
- che niatri birbemmo
- che viatri birbæ
- che liatri birban
Imperfetto
- che mi birbesse
- che ti ti birbesci
- che lê o/a birbesse
- che niatri birbescimo
- che viatri birbesci
- che liatri birbessan
Condizionale
- mi birbieiva/birbiæ
- ti ti birbiësci
- lê o/a birbieiva/birbiæ
- niatri birbiëscimo
- viatri birbiësci
- liatri birbieivan/birbiæn
Imperativo
- birba ti!
- birbemmo niatri!
- birbæ viatri!
Participio passato
- m. s. birbou
- m. p. birbæ
- f. s. birbâ
- f. p. birbæ
Gerundio
- birbando
castagnâ
Indicativo
Presente
- mi castagno
- ti ti castagni
- lê o/a castagna
- niatri castagnemmo
- viatri castagnæ
- liatri castagnan
Imperfetto
- mi castagnava
- ti ti castagnavi
- lê o/a castagnava
- niatri castagnavimo
- viatri castagnavi
- liatri castagnavan
Futuro
- mi castagniò
- ti ti castagniæ
- lê o/a castagnià
- niatri castagniemo
- viatri castagniei
- liatri castagnian
Congiuntivo
Presente
- che mi castagne
- che ti ti castagni
- che lê o/a castagne
- che niatri castagnemmo
- che viatri castagnæ
- che liatri castagnan
Imperfetto
- che mi castagnesse
- che ti ti castagnesci
- che lê o/a castagnesse
- che niatri castagnescimo
- che viatri castagnesci
- che liatri castagnessan
Condizionale
- mi castagnieiva/castagniæ
- ti ti castagniësci
- lê o/a castagnieiva/castagniæ
- niatri castagniëscimo
- viatri castagniësci
- liatri castagnieivan/castagniæn
Imperativo
- castagna ti!
- castagnemmo niatri!
- castagnæ viatri!
Participio passato
- m. s. castagnou
- m. p. castagnæ
- f. s. castagnâ
- f. p. castagnæ
Gerundio
- castagnando
fâ
Indicativo
Presente
- mi fasso
- ti ti fæ
- lê o/a fa
- niatri femmo
- viatri fæ
- liatri fan
Imperfetto
- mi fava/faxeiva
- ti ti favi/faxeivi
- lê o/a fava/faxeiva
- niatri favimo/faxeivimo
- viatri favi/faxeivi
- liatri favan/faxeivan
Futuro
- mi faiò
- ti ti faiæ
- lê o/a faià
- niatri faiemo
- viatri faiei
- liatri faian
Congiuntivo
Presente
- che mi fasse
- che ti ti fasci
- che lê o/a fasse
- che niatri femmo
- che viatri fæ
- che liatri fassan
Imperfetto
- che mi fesse
- che ti ti fesci
- che lê o/a fesse
- che niatri fescimo
- che viatri fesci
- che liatri fessan
Condizionale
- mi faieiva/faiæ
- ti ti faiësci
- lê o/a faieiva/faiæ
- niatri faiëscimo
- viatri faiësci
- liatri faieivan/faiæn
Imperativo
- fanni ti!
- femmo niatri!
- fæ viatri!
Participio passato
- m. s. fæto
- m. p. fæti
- f. s. fæta
- f. p. fæte
Gerundio
- fando, faxendo
frettâ
Indicativo
Presente
- mi fretto
- ti ti fretti
- lê o/a fretta
- niatri frettemmo
- viatri frettæ
- liatri frettan
Imperfetto
- mi frettava
- ti ti frettavi
- lê o/a frettava
- niatri frettavimo
- viatri frettavi
- liatri frettavan
Futuro
- mi frettiò
- ti ti frettiæ
- lê o/a frettià
- niatri frettiemo
- viatri frettiei
- liatri frettian
Congiuntivo
Presente
- che mi frette
- che ti ti fretti
- che lê o/a frette
- che niatri frettemmo
- che viatri frettæ
- che liatri frettan
Imperfetto
- che mi frettesse
- che ti ti frettesci
- che lê o/a frettesse
- che niatri frettescimo
- che viatri frettesci
- che liatri frettessan
Condizionale
- mi frettieiva/frettiæ
- ti ti frettiësci
- lê o/a frettieiva/frettiæ
- niatri frettiëscimo
- viatri frettiësci
- liatri frettieivan/frettiæn
Imperativo
- fretta ti!
- frettemmo niatri!
- frettæ viatri!
Participio passato
- m. s. frettou
- m. p. frettæ
- f. s. frettâ
- f. p. frettæ
Gerundio
- frettando
friggiâ
Indicativo
Presente
- mi friggio
- ti ti friggi
- lê o/a friggia
- niatri friggemmo
- viatri friggiæ
- liatri friggian
Imperfetto
- mi friggiava
- ti ti friggiavi
- lê o/a friggiava
- niatri friggiavimo
- viatri friggiavi
- liatri friggiavan
Futuro
- mi friggiò
- ti ti friggiæ
- lê o/a friggià
- niatri friggiemo
- viatri friggiei
- liatri friggian
Congiuntivo
Presente
- che mi frigge
- che ti ti friggi
- che lê o/a frigge
- che niatri friggemmo
- che viatri friggiæ
- che liatri friggian
Imperfetto
- che mi friggesse
- che ti ti friggesci
- che lê o/a friggesse
- che niatri friggescimo
- che viatri friggesci
- che liatri friggessan
Condizionale
- mi friggieiva/friggiæ
- ti ti friggiësci
- lê o/a friggieiva/friggiæ
- niatri friggiëscimo
- viatri friggiësci
- liatri friggieivan/friggiæn
Imperativo
- friggia ti!
- friggemmo niatri!
- friggiæ viatri!
Participio passato
- m. s. friggiou
- m. p. friggiæ
- f. s. friggiâ
- f. p. friggiæ
Gerundio
- friggiando
fummâ
Indicativo
Presente
- mi fummo
- ti ti fummi
- lê o/a fumma
- niatri fummemmo
- viatri fummæ
- liatri fumman
Imperfetto
- mi fummava
- ti ti fummavi
- lê o/a fummava
- niatri fummavimo
- viatri fummavi
- liatri fummavan
Futuro
- mi fummiò
- ti ti fummiæ
- lê o/a fummià
- niatri fummiemo
- viatri fummiei
- liatri fummian
Congiuntivo
Presente
- che mi fumme
- che ti ti fummi
- che lê o/a fumme
- che niatri fummemmo
- che viatri fummæ
- che liatri fumman
Imperfetto
- che mi fummesse
- che ti ti fummesci
- che lê o/a fummesse
- che niatri fummescimo
- che viatri fummesci
- che liatri fummessan
Condizionale
- mi fummieiva/fummiæ
- ti ti fummiësci
- lê o/a fummieiva/fummiæ
- niatri fummiëscimo
- viatri fummiësci
- liatri fummieivan/fummiæn
Imperativo
- fumma ti!
- fummemmo niatri!
- fummæ viatri!
Participio passato
- m. s. fummou
- m. p. fummæ
- f. s. fummâ
- f. p. fummæ
Gerundio
- fummando
imbibinâ
Indicativo
Presente
- mi imbibiño
- ti t’imbibiñi
- lê o/a l’imbibiña
- niatri imbibinemmo
- viatri imbibinæ
- liatri imbibiñan
Imperfetto
- mi imbibinava
- ti t’imbibinavi
- lê o/a l’imbibinava
- niatri imbibinavimo
- viatri imbibinavi
- liatri imbibinavan
Futuro
- mi imbibiniò
- ti t’imbibiniæ
- lê o/a l’imbibinià
- niatri imbibiniemo
- viatri imbibiniei
- liatri imbibinian
Congiuntivo
Presente
- che mi imbibiñe
- che ti t’imbibiñi
- che lê o/a l’imbibiñe
- che niatri imbibinemmo
- che viatri imbibinæ
- che liatri imbibiñan
Imperfetto
- che mi imbibinesse
- che ti t’imbibinesci
- che lê o/a l’imbibinesse
- che niatri imbibinescimo
- che viatri imbibinesci
- che liatri imbibinessan
Condizionale
- mi imbibinieiva/imbibiniæ
- ti t’imbibiniësci
- lê o/a l’imbibinieiva/imbibiniæ
- niatri imbibiniëscimo
- viatri imbibiniësci
- liatri imbibinieivan/imbibiniæn
Imperativo
- imbibiña ti!
- imbibinemmo niatri!
- imbibinæ viatri!
Participio passato
- m. s. imbibinou
- m. p. imbibinæ
- f. s. imbibinâ
- f. p. imbibinæ
Gerundio
- imbibinando
imbroggiâ
Indicativo
Presente
- mi imbròggio/imbreuggio
- ti t’imbreuggi
- lê o/a l’imbròggia/imbreuggia
- niatri imbroggemmo
- viatri imbroggiæ
- liatri imbròggian/imbreuggian
Imperfetto
- mi imbroggiava
- ti t’imbroggiavi
- lê o/a l’imbroggiava
- niatri imbroggiavimo
- viatri imbroggiavi
- liatri imbroggiavan
Futuro
- mi imbroggiò
- ti t’imbroggiæ
- lê o/a l’imbroggià
- niatri imbroggiemo
- viatri imbroggiei
- liatri imbroggian
Congiuntivo
Presente
- che mi imbreugge
- che ti t’imbreuggi
- che lê o/a l’imbreugge
- che niatri imbroggemmo
- che viatri imbroggiæ
- che liatri imbròggian/imbreuggian
Imperfetto
- che mi imbroggesse
- che ti t’imbroggesci
- che lê o/a l’imbroggesse
- che niatri imbroggescimo
- che viatri imbroggesci
- che liatri imbroggessan
Condizionale
- mi imbroggieiva/imbroggiæ
- ti t’imbroggiësci
- lê o/a l’imbroggieiva/imbroggiæ
- niatri imbroggiëscimo
- viatri imbroggiësci
- liatri imbroggieivan/imbroggiæn
Imperativo
- imbròggia/imbreuggia ti!
- imbroggemmo niatri!
- imbroggiæ viatri!
Participio passato
- m. s. imbroggiou
- m. p. imbroggiæ
- f. s. imbroggiâ
- f. p. imbroggiæ
Gerundio
- imbroggiando
imbuzzarâ
Indicativo
Presente
- mi imbuzzaro
- ti t’imbuzzari
- lê o/a l’imbuzzara
- niatri imbuzzaremmo
- viatri imbuzzaræ
- liatri imbuzzaran
Imperfetto
- mi imbuzzarava
- ti t’imbuzzaravi
- lê o/a l’imbuzzarava
- niatri imbuzzaravimo
- viatri imbuzzaravi
- liatri imbuzzaravan
Futuro
- mi imbuzzariò
- ti t’imbuzzariæ
- lê o/a l’imbuzzarià
- niatri imbuzzariemo
- viatri imbuzzariei
- liatri imbuzzarian
Congiuntivo
Presente
- che mi imbuzzare
- che ti t’imbuzzari
- che lê o/a l’imbuzzare
- che niatri imbuzzaremmo
- che viatri imbuzzaræ
- che liatri imbuzzaran
Imperfetto
- che mi imbuzzaresse
- che ti t’imbuzzaresci
- che lê o/a l’imbuzzaresse
- che niatri imbuzzarescimo
- che viatri imbuzzaresci
- che liatri imbuzzaressan
Condizionale
- mi imbuzzarieiva/imbuzzariæ
- ti t’imbuzzariësci
- lê o/a l’imbuzzarieiva/imbuzzariæ
- niatri imbuzzariëscimo
- viatri imbuzzariësci
- liatri imbuzzarieivan/imbuzzariæn
Imperativo
- imbuzzara ti!
- imbuzzaremmo niatri!
- imbuzzaræ viatri!
Participio passato
- m. s. imbuzzarou
- m. p. imbuzzaræ
- f. s. imbuzzarâ
- f. p. imbuzzaræ
Gerundio
- imbuzzarando
infocciarâ
Indicativo
Presente
- mi infocciaro
- ti t’infocciari
- lê o/a l’infocciara
- niatri infocciaremmo
- viatri infocciaræ
- liatri infocciaran
Imperfetto
- mi infocciarava
- ti t’infocciaravi
- lê o/a l’infocciarava
- niatri infocciaravimo
- viatri infocciaravi
- liatri infocciaravan
Futuro
- mi infocciariò
- ti t’infocciariæ
- lê o/a l’infocciarià
- niatri infocciariemo
- viatri infocciariei
- liatri infocciarian
Congiuntivo
Presente
- che mi infocciare
- che ti t’infocciari
- che lê o/a l’infocciare
- che niatri infocciaremmo
- che viatri infocciaræ
- che liatri infocciaran
Imperfetto
- che mi infocciaresse
- che ti t’infocciaresci
- che lê o/a l’infocciaresse
- che niatri infocciarescimo
- che viatri infocciaresci
- che liatri infocciaressan
Condizionale
- mi infocciarieiva/infocciariæ
- ti t’infocciariësci
- lê o/a l’infocciarieiva/infocciariæ
- niatri infocciariëscimo
- viatri infocciariësci
- liatri infocciarieivan/infocciariæn
Imperativo
- infocciara ti!
- infocciaremmo niatri!
- infocciaræ viatri!
Participio passato
- m. s. infocciarou
- m. p. infocciaræ
- f. s. infocciarâ
- f. p. infocciaræ
Gerundio
- infocciarando
ingannâ
Indicativo
Presente
- mi inganno
- ti t’inganni
- lê o/a l’inganna
- niatri ingannemmo
- viatri ingannæ
- liatri ingannan
Imperfetto
- mi ingannava
- ti t’ingannavi
- lê o/a l’ingannava
- niatri ingannavimo
- viatri ingannavi
- liatri ingannavan
Futuro
- mi inganniò
- ti t’inganniæ
- lê o/a l’ingannià
- niatri inganniemo
- viatri inganniei
- liatri ingannian
Congiuntivo
Presente
- che mi inganne
- che ti t’inganni
- che lê o/a l’inganne
- che niatri ingannemmo
- che viatri ingannæ
- che liatri ingannan
Imperfetto
- che mi ingannesse
- che ti t’ingannesci
- che lê o/a l’ingannesse
- che niatri ingannescimo
- che viatri ingannesci
- che liatri ingannessan
Condizionale
- mi ingannieiva/inganniæ
- ti t’inganniësci
- lê o/a l’ingannieiva/inganniæ
- niatri inganniëscimo
- viatri inganniësci
- liatri ingannieivan/inganniæn
Imperativo
- inganna ti!
- ingannemmo niatri!
- ingannæ viatri!
Participio passato
- m. s. ingannou
- m. p. ingannæ
- f. s. ingannâ
- f. p. ingannæ
Gerundio
- ingannando
inverdugâ
Indicativo
Presente
- mi inverdugo
- ti t’inverdughi
- lê o/a l’inverduga
- niatri inverdughemmo
- viatri inverdugæ
- liatri inverdugan
Imperfetto
- mi inverdugava
- ti t’inverdugavi
- lê o/a l’inverdugava
- niatri inverdugavimo
- viatri inverdugavi
- liatri inverdugavan
Futuro
- mi inverdughiò
- ti t’inverdughiæ
- lê o/a l’inverdughià
- niatri inverdughiemo
- viatri inverdughiei
- liatri inverdughian
Congiuntivo
Presente
- che mi inverdughe
- che ti t’inverdughi
- che lê o/a l’inverdughe
- che niatri inverdughemmo
- che viatri inverdugæ
- che liatri inverdugan
Imperfetto
- che mi inverdughesse
- che ti t’inverdughesci
- che lê o/a l’inverdughesse
- che niatri inverdughescimo
- che viatri inverdughesci
- che liatri inverdughessan
Condizionale
- mi inverdughieiva/inverdughiæ
- ti t’inverdughiësci
- lê o/a l’inverdughieiva/inverdughiæ
- niatri inverdughiëscimo
- viatri inverdughiësci
- liatri inverdughieivan/inverdughiæn
Imperativo
- inverduga ti!
- inverdughemmo niatri!
- inverdugæ viatri!
Participio passato
- m. s. inverdugou
- m. p. inverdugæ
- f. s. inverdugâ
- f. p. inverdugæ
Gerundio
- inverdugando
marmellâ
Indicativo
Presente
- mi marmello
- ti ti marmelli
- lê o/a marmella
- niatri marmellemmo
- viatri marmellæ
- liatri marmellan
Imperfetto
- mi marmellava
- ti ti marmellavi
- lê o/a marmellava
- niatri marmellavimo
- viatri marmellavi
- liatri marmellavan
Futuro
- mi marmelliò
- ti ti marmelliæ
- lê o/a marmellià
- niatri marmelliemo
- viatri marmelliei
- liatri marmellian
Congiuntivo
Presente
- che mi marmelle
- che ti ti marmelli
- che lê o/a marmelle
- che niatri marmellemmo
- che viatri marmellæ
- che liatri marmellan
Imperfetto
- che mi marmellesse
- che ti ti marmellesci
- che lê o/a marmellesse
- che niatri marmellescimo
- che viatri marmellesci
- che liatri marmellessan
Condizionale
- mi marmellieiva/marmelliæ
- ti ti marmelliësci
- lê o/a marmellieiva/marmelliæ
- niatri marmelliëscimo
- viatri marmelliësci
- liatri marmellieivan/marmelliæn
Imperativo
- marmella ti!
- marmellemmo niatri!
- marmellæ viatri!
Participio passato
- m. s. marmellou
- m. p. marmellæ
- f. s. marmellâ
- f. p. marmellæ
Gerundio
- marmellando
mastrussâ
Indicativo
Presente
- mi mastrusso
- ti ti mastrussi
- lê o/a mastrussa
- niatri mastrussemmo
- viatri mastrussæ
- liatri mastrussan
Imperfetto
- mi mastrussava
- ti ti mastrussavi
- lê o/a mastrussava
- niatri mastrussavimo
- viatri mastrussavi
- liatri mastrussavan
Futuro
- mi mastrussiò
- ti ti mastrussiæ
- lê o/a mastrussià
- niatri mastrussiemo
- viatri mastrussiei
- liatri mastrussian
Congiuntivo
Presente
- che mi mastrusse
- che ti ti mastrussi
- che lê o/a mastrusse
- che niatri mastrussemmo
- che viatri mastrussæ
- che liatri mastrussan
Imperfetto
- che mi mastrussesse
- che ti ti mastrussesci
- che lê o/a mastrussesse
- che niatri mastrussescimo
- che viatri mastrussesci
- che liatri mastrussessan
Condizionale
- mi mastrussieiva/mastrussiæ
- ti ti mastrussiësci
- lê o/a mastrussieiva/mastrussiæ
- niatri mastrussiëscimo
- viatri mastrussiësci
- liatri mastrussieivan/mastrussiæn
Imperativo
- mastrussa ti!
- mastrussemmo niatri!
- mastrussæ viatri!
Participio passato
- m. s. mastrussou
- m. p. mastrussæ
- f. s. mastrussâ
- f. p. mastrussæ
Gerundio
- mastrussando
poâ
Indicativo
Presente
- mi poo
- ti ti poi
- lê o/a poa
- niatri poemmo/poemo
- viatri poæ
- liatri poan
Imperfetto
- mi poava
- ti ti poavi
- lê o/a poava
- niatri poavimo
- viatri poavi
- liatri poavan
Futuro
- mi poiò
- ti ti poiæ
- lê o/a poià
- niatri poiemo
- viatri poiei
- liatri poian
Congiuntivo
Presente
- che mi poe
- che ti ti poi
- che lê o/a poe
- che niatri poemmo/poemo
- che viatri poæ
- che liatri poan
Imperfetto
- che mi poesse
- che ti ti poesci
- che lê o/a poesse
- che niatri poescimo
- che viatri poesci
- che liatri poessan
Condizionale
- mi poieiva/poiæ
- ti ti poiësci
- lê o/a poieiva/poiæ
- niatri poiëscimo
- viatri poiësci
- liatri poieivan/poiæn
Imperativo
- poa ti!
- poemmo/poemo niatri!
- poæ viatri!
Participio passato
- m. s. poou
- m. p. poæ
- f. s. poâ
- f. p. poæ
Gerundio
- poando
scamottâ
Indicativo
Presente
- mi scamòtto
- ti ti scamòtti
- lê o/a scamòtta
- niatri scamottemmo
- viatri scamottæ
- liatri scamòttan
Imperfetto
- mi scamottava
- ti ti scamottavi
- lê o/a scamottava
- niatri scamottavimo
- viatri scamottavi
- liatri scamottavan
Futuro
- mi scamottiò
- ti ti scamottiæ
- lê o/a scamottià
- niatri scamottiemo
- viatri scamottiei
- liatri scamottian
Congiuntivo
Presente
- che mi scamòtte
- che ti ti scamòtti
- che lê o/a scamòtte
- che niatri scamottemmo
- che viatri scamottæ
- che liatri scamòttan
Imperfetto
- che mi scamottesse
- che ti ti scamottesci
- che lê o/a scamottesse
- che niatri scamottescimo
- che viatri scamottesci
- che liatri scamottessan
Condizionale
- mi scamottieiva/scamottiæ
- ti ti scamottiësci
- lê o/a scamottieiva/scamottiæ
- niatri scamottiëscimo
- viatri scamottiësci
- liatri scamottieivan/scamottiæn
Imperativo
- scamòtta ti!
- scamottemmo niatri!
- scamottæ viatri!
Participio passato
- m. s. scamottou
- m. p. scamottæ
- f. s. scamottâ
- f. p. scamottæ
Gerundio
- scamottando
sciusciâ
Indicativo
Presente
- mi sciuscio
- ti ti sciusci
- lê o/a sciuscia
- niatri sciuscemmo
- viatri sciusciæ
- liatri sciuscian
Imperfetto
- mi sciusciava
- ti ti sciusciavi
- lê o/a sciusciava
- niatri sciusciavimo
- viatri sciusciavi
- liatri sciusciavan
Futuro
- mi sciusciò
- ti ti sciusciæ
- lê o/a sciuscià
- niatri sciusciemo
- viatri sciusciei
- liatri sciuscian
Congiuntivo
Presente
- che mi sciusce
- che ti ti sciusci
- che lê o/a sciusce
- che niatri sciuscemmo
- che viatri sciusciæ
- che liatri sciuscian
Imperfetto
- che mi sciuscesse
- che ti ti sciuscesci
- che lê o/a sciuscesse
- che niatri sciuscescimo
- che viatri sciuscesci
- che liatri sciuscessan
Condizionale
- mi sciuscieiva/sciusciæ
- ti ti sciusciësci
- lê o/a sciuscieiva/sciusciæ
- niatri sciusciëscimo
- viatri sciusciësci
- liatri sciuscieivan/sciusciæn
Imperativo
- sciuscia ti!
- sciuscemmo niatri!
- sciusciæ viatri!
Participio passato
- m. s. sciusciou
- m. p. sciusciæ
- f. s. sciusciâ
- f. p. sciusciæ
Gerundio
- sciusciando
vegnî
Indicativo
Presente
- mi vëgno
- ti ti vëgni
- lê o/a vëgne/ven
- niatri vegnimmo
- viatri vegnî
- liatri vëgnan
Imperfetto
- mi vegniva
- ti ti vegnivi
- lê o/a vegniva
- niatri vegnivimo
- viatri vegnivi
- liatri vegnivan
Futuro
- mi vegniò
- ti ti vegniæ
- lê o/a vegnià
- niatri vegniemo
- viatri vegniei
- liatri vegnian
Congiuntivo
Presente
- che mi vëgne
- che ti ti vëgni
- che lê o/a vëgne
- che niatri vegnimmo
- che viatri vegnî
- che liatri vëgnan
Imperfetto
- che mi vegnisse
- che ti ti vegnisci
- che lê o/a vegnisse
- che niatri vegniscimo
- che viatri vegnisci
- che liatri vegnissan
Condizionale
- mi vegnieiva/vegniæ
- ti ti vegniësci
- lê o/a vegnieiva/vegniæ
- niatri vegniëscimo
- viatri vegniësci
- liatri vegnieivan/vegniæn
Imperativo
- vëgni ti!
- vegnimmo niatri!
- vegnî viatri!
Participio passato
- m. s. vegnuo
- m. p. vegnui
- f. s. vegnua
- f. p. vegnue
Gerundio
- vegnindo
xattâ
Indicativo
Presente
- mi xatto
- ti ti xatti
- lê o/a xatta
- niatri xattemmo
- viatri xattæ
- liatri xattan
Imperfetto
- mi xattava
- ti ti xattavi
- lê o/a xattava
- niatri xattavimo
- viatri xattavi
- liatri xattavan
Futuro
- mi xattiò
- ti ti xattiæ
- lê o/a xattià
- niatri xattiemo
- viatri xattiei
- liatri xattian
Congiuntivo
Presente
- che mi xatte
- che ti ti xatti
- che lê o/a xatte
- che niatri xattemmo
- che viatri xattæ
- che liatri xattan
Imperfetto
- che mi xattesse
- che ti ti xattesci
- che lê o/a xattesse
- che niatri xattescimo
- che viatri xattesci
- che liatri xattessan
Condizionale
- mi xattieiva/xattiæ
- ti ti xattiësci
- lê o/a xattieiva/xattiæ
- niatri xattiëscimo
- viatri xattiësci
- liatri xattieivan/xattiæn
Imperativo
- xatta ti!
- xattemmo niatri!
- xattæ viatri!
Participio passato
- m. s. xattou
- m. p. xattæ
- f. s. xattâ
- f. p. xattæ
Gerundio
- xattando