Conseggio pe-o patrimònio linguistico ligure

Conseggio ligure

DEIZE

Diçionäio italian-zeneise

fregare

v. tr.
  1. strofinare

    frettâ [freˈtaː]

    friggiâ [friˈdʒaː]

    mi frego gli occhi con le mani

    me fretto i euggi co-e moen

  2. imbrogliare, truffare

    mastrussâ [mastryˈsaː]

    imbroggiâ [iŋbruˈdʒaː]

    ingannâ [iŋɡaˈnaː]

    birbâ [birˈbaː]

    attrappâ [atraˈpaː]

    inverdugâ [iŋvɛrdyˈɡaː]

    castagnâ [kastaˈɲaː]

    imbibinâ [iŋbibiˈnaː]

    marmellâ [marmeˈlaː]

    fâ e fighe (à qcn.) burlesco [ˈfaː e ˈfiːɡe]

    lei tende sempre a fregare

    lê a tia delongo à mastrussâ

    i turisti si sono fatti fregare

    i turisti se son fæti imbroggiâ

  3. rubare

    xattâ [ʒaˈtaː]

    sciusciâ [ʃyˈʃaː]

    le hanno fregato l’orologio

    gh’an xattou o releuio

  4. sottrarre con l’inganno

    scamottâ [skamuˈtaː]

    fummâ [fyˈmaː]

    poâ [ˈpwaː]

    quanto ti hanno fregato quei due imbroglioni?

    quante t’an scamottou quelli doî mastrussê?

Arregòrdo

Per espressioni di significato analogo ma di registro più volgare, cfr. → fottere.

v. intr.
  1. essere rilevante, riguardare, usato spec. in domande con tono polemico

    [ˈfaː]

    vegnîne [veˈɲiːne]

    che ti frega di come mi vesto io?

    cöse te fa de comme me vesto mi?

fregarsene

v. procompl.
  1. infischiarsene di qcn. o qcs.

    battisene [ˈbatˑisene]

    battisene l’anima [ˈbatˑisene ˈl anima]

    battisene l’antònia [ˈbatˑisene l aŋˈtɔnˑja] ~ [ˈbatˑisene l aŋˈtɔɲˑa]

    battisene e cheusce [ˈbatˑisene e ˈkøʃˑe]

    infocciarâsene [iŋfutʃaˈraːsene]

    imbuzzarâsene [iŋbyzaˈraːsene]

Arregòrdo

Battisene l’antònia, lett. “sbattersene l’antonia”, è una variante attenuata di battisene a mossa, in cui il nome proprio Antònia “Antonia” funge da sostituto eufemistico di mossa “vulva”. Di registro ancora più blando è poi battisene l’anima [ˈbatisene ˈl anima] “sbattersene l’anima”.

Analogamente, battisene e cheusce, lett. “sbattersene le cosce”, funge da sostituto eufemistico di battisene e cogge “sbattersene i coglioni”.

Per espressioni di significato analogo ma di registro più volgare, cfr. “fottersene” nell’entrata di → fottere.

Coniugaçioin

attrappâ

Indicativo

Presente

  1. mi attrappo
  2. ti t’attrappi
  3. lê o/a l’attrappa
  4. niatri attrappemmo
  5. viatri attrappæ
  6. liatri attrappan

Imperfetto

  1. mi attrappava
  2. ti t’attrappavi
  3. lê o/a l’attrappava
  4. niatri attrappavimo
  5. viatri attrappavi
  6. liatri attrappavan

Futuo

  1. mi attrappiò
  2. ti t’attrappiæ
  3. lê o/a l’attrappià
  4. niatri attrappiemo
  5. viatri attrappiei
  6. liatri attrappian

Conzontivo

Presente

  1. che mi attrappe
  2. che ti t’attrappi
  3. che lê o/a l’attrappe
  4. che niatri attrappemmo
  5. che viatri attrappæ
  6. che liatri attrappan

Imperfetto

  1. che mi attrappesse
  2. che ti t’attrappesci
  3. che lê o/a l’attrappesse
  4. che niatri attrappescimo
  5. che viatri attrappesci
  6. che liatri attrappessan

Condiçionale

  1. mi attrappieiva/attrappiæ
  2. ti t’attrappiësci
  3. lê o/a l’attrappieiva/attrappiæ
  4. niatri attrappiëscimo
  5. viatri attrappiësci
  6. liatri attrappieivan/attrappiæn

Imperativo

  1. attrappa ti!
  2. attrappemmo niatri!
  3. attrappæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. attrappou
  2. m. p. attrappæ
  3. f. s. attrappâ
  4. f. p. attrappæ

Gerundio

  1. attrappando
batte

Indicativo

Presente

  1. mi batto
  2. ti ti batti
  3. lê o/a batte
  4. niatri battemmo
  5. viatri battei
  6. liatri battan

Imperfetto

  1. mi batteiva
  2. ti ti batteivi
  3. lê o/a batteiva
  4. niatri batteivimo
  5. viatri batteivi
  6. liatri batteivan

Futuo

  1. mi battiò
  2. ti ti battiæ
  3. lê o/a battià
  4. niatri battiemo
  5. viatri battiei
  6. liatri battian

Conzontivo

Presente

  1. che mi batte
  2. che ti ti batti
  3. che lê o/a batte
  4. che niatri battemmo
  5. che viatri battei
  6. che liatri battan

Imperfetto

  1. che mi battesse
  2. che ti ti battesci
  3. che lê o/a battesse
  4. che niatri battescimo
  5. che viatri battesci
  6. che liatri battessan

Condiçionale

  1. mi battieiva/battiæ
  2. ti ti battiësci
  3. lê o/a battieiva/battiæ
  4. niatri battiëscimo
  5. viatri battiësci
  6. liatri battieivan/battiæn

Imperativo

  1. batti ti!
  2. battemmo niatri!
  3. battei viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. battuo
  2. m. p. battui
  3. f. s. battua
  4. f. p. battue

Gerundio

  1. battendo
birbâ

Indicativo

Presente

  1. mi birbo
  2. ti ti birbi
  3. lê o/a birba
  4. niatri birbemmo
  5. viatri birbæ
  6. liatri birban

Imperfetto

  1. mi birbava
  2. ti ti birbavi
  3. lê o/a birbava
  4. niatri birbavimo
  5. viatri birbavi
  6. liatri birbavan

Futuo

  1. mi birbiò
  2. ti ti birbiæ
  3. lê o/a birbià
  4. niatri birbiemo
  5. viatri birbiei
  6. liatri birbian

Conzontivo

Presente

  1. che mi birbe
  2. che ti ti birbi
  3. che lê o/a birbe
  4. che niatri birbemmo
  5. che viatri birbæ
  6. che liatri birban

Imperfetto

  1. che mi birbesse
  2. che ti ti birbesci
  3. che lê o/a birbesse
  4. che niatri birbescimo
  5. che viatri birbesci
  6. che liatri birbessan

Condiçionale

  1. mi birbieiva/birbiæ
  2. ti ti birbiësci
  3. lê o/a birbieiva/birbiæ
  4. niatri birbiëscimo
  5. viatri birbiësci
  6. liatri birbieivan/birbiæn

Imperativo

  1. birba ti!
  2. birbemmo niatri!
  3. birbæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. birbou
  2. m. p. birbæ
  3. f. s. birbâ
  4. f. p. birbæ

Gerundio

  1. birbando
castagnâ

Indicativo

Presente

  1. mi castagno
  2. ti ti castagni
  3. lê o/a castagna
  4. niatri castagnemmo
  5. viatri castagnæ
  6. liatri castagnan

Imperfetto

  1. mi castagnava
  2. ti ti castagnavi
  3. lê o/a castagnava
  4. niatri castagnavimo
  5. viatri castagnavi
  6. liatri castagnavan

Futuo

  1. mi castagniò
  2. ti ti castagniæ
  3. lê o/a castagnià
  4. niatri castagniemo
  5. viatri castagniei
  6. liatri castagnian

Conzontivo

Presente

  1. che mi castagne
  2. che ti ti castagni
  3. che lê o/a castagne
  4. che niatri castagnemmo
  5. che viatri castagnæ
  6. che liatri castagnan

Imperfetto

  1. che mi castagnesse
  2. che ti ti castagnesci
  3. che lê o/a castagnesse
  4. che niatri castagnescimo
  5. che viatri castagnesci
  6. che liatri castagnessan

Condiçionale

  1. mi castagnieiva/castagniæ
  2. ti ti castagniësci
  3. lê o/a castagnieiva/castagniæ
  4. niatri castagniëscimo
  5. viatri castagniësci
  6. liatri castagnieivan/castagniæn

Imperativo

  1. castagna ti!
  2. castagnemmo niatri!
  3. castagnæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. castagnou
  2. m. p. castagnæ
  3. f. s. castagnâ
  4. f. p. castagnæ

Gerundio

  1. castagnando

Indicativo

Presente

  1. mi fasso
  2. ti ti fæ
  3. lê o/a fa
  4. niatri femmo
  5. viatri
  6. liatri fan

Imperfetto

  1. mi fava/faxeiva
  2. ti ti favi/faxeivi
  3. lê o/a fava/faxeiva
  4. niatri favimo/faxeivimo
  5. viatri favi/faxeivi
  6. liatri favan/faxeivan

Futuo

  1. mi faiò
  2. ti ti faiæ
  3. lê o/a faià
  4. niatri faiemo
  5. viatri faiei
  6. liatri faian

Conzontivo

Presente

  1. che mi fasse
  2. che ti ti fasci
  3. che lê o/a fasse
  4. che niatri femmo
  5. che viatri
  6. che liatri fassan

Imperfetto

  1. che mi fesse
  2. che ti ti fesci
  3. che lê o/a fesse
  4. che niatri fescimo
  5. che viatri fesci
  6. che liatri fessan

Condiçionale

  1. mi faieiva/faiæ
  2. ti ti faiësci
  3. lê o/a faieiva/faiæ
  4. niatri faiëscimo
  5. viatri faiësci
  6. liatri faieivan/faiæn

Imperativo

  1. fanni ti!
  2. femmo niatri!
  3. viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. fæto
  2. m. p. fæti
  3. f. s. fæta
  4. f. p. fæte

Gerundio

  1. fando, faxendo
frettâ

Indicativo

Presente

  1. mi fretto
  2. ti ti fretti
  3. lê o/a fretta
  4. niatri frettemmo
  5. viatri frettæ
  6. liatri frettan

Imperfetto

  1. mi frettava
  2. ti ti frettavi
  3. lê o/a frettava
  4. niatri frettavimo
  5. viatri frettavi
  6. liatri frettavan

Futuo

  1. mi frettiò
  2. ti ti frettiæ
  3. lê o/a frettià
  4. niatri frettiemo
  5. viatri frettiei
  6. liatri frettian

Conzontivo

Presente

  1. che mi frette
  2. che ti ti fretti
  3. che lê o/a frette
  4. che niatri frettemmo
  5. che viatri frettæ
  6. che liatri frettan

Imperfetto

  1. che mi frettesse
  2. che ti ti frettesci
  3. che lê o/a frettesse
  4. che niatri frettescimo
  5. che viatri frettesci
  6. che liatri frettessan

Condiçionale

  1. mi frettieiva/frettiæ
  2. ti ti frettiësci
  3. lê o/a frettieiva/frettiæ
  4. niatri frettiëscimo
  5. viatri frettiësci
  6. liatri frettieivan/frettiæn

Imperativo

  1. fretta ti!
  2. frettemmo niatri!
  3. frettæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. frettou
  2. m. p. frettæ
  3. f. s. frettâ
  4. f. p. frettæ

Gerundio

  1. frettando
friggiâ

Indicativo

Presente

  1. mi friggio
  2. ti ti friggi
  3. lê o/a friggia
  4. niatri friggemmo
  5. viatri friggiæ
  6. liatri friggian

Imperfetto

  1. mi friggiava
  2. ti ti friggiavi
  3. lê o/a friggiava
  4. niatri friggiavimo
  5. viatri friggiavi
  6. liatri friggiavan

Futuo

  1. mi friggiò
  2. ti ti friggiæ
  3. lê o/a friggià
  4. niatri friggiemo
  5. viatri friggiei
  6. liatri friggian

Conzontivo

Presente

  1. che mi frigge
  2. che ti ti friggi
  3. che lê o/a frigge
  4. che niatri friggemmo
  5. che viatri friggiæ
  6. che liatri friggian

Imperfetto

  1. che mi friggesse
  2. che ti ti friggesci
  3. che lê o/a friggesse
  4. che niatri friggescimo
  5. che viatri friggesci
  6. che liatri friggessan

Condiçionale

  1. mi friggieiva/friggiæ
  2. ti ti friggiësci
  3. lê o/a friggieiva/friggiæ
  4. niatri friggiëscimo
  5. viatri friggiësci
  6. liatri friggieivan/friggiæn

Imperativo

  1. friggia ti!
  2. friggemmo niatri!
  3. friggiæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. friggiou
  2. m. p. friggiæ
  3. f. s. friggiâ
  4. f. p. friggiæ

Gerundio

  1. friggiando
fummâ

Indicativo

Presente

  1. mi fummo
  2. ti ti fummi
  3. lê o/a fumma
  4. niatri fummemmo
  5. viatri fummæ
  6. liatri fumman

Imperfetto

  1. mi fummava
  2. ti ti fummavi
  3. lê o/a fummava
  4. niatri fummavimo
  5. viatri fummavi
  6. liatri fummavan

Futuo

  1. mi fummiò
  2. ti ti fummiæ
  3. lê o/a fummià
  4. niatri fummiemo
  5. viatri fummiei
  6. liatri fummian

Conzontivo

Presente

  1. che mi fumme
  2. che ti ti fummi
  3. che lê o/a fumme
  4. che niatri fummemmo
  5. che viatri fummæ
  6. che liatri fumman

Imperfetto

  1. che mi fummesse
  2. che ti ti fummesci
  3. che lê o/a fummesse
  4. che niatri fummescimo
  5. che viatri fummesci
  6. che liatri fummessan

Condiçionale

  1. mi fummieiva/fummiæ
  2. ti ti fummiësci
  3. lê o/a fummieiva/fummiæ
  4. niatri fummiëscimo
  5. viatri fummiësci
  6. liatri fummieivan/fummiæn

Imperativo

  1. fumma ti!
  2. fummemmo niatri!
  3. fummæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. fummou
  2. m. p. fummæ
  3. f. s. fummâ
  4. f. p. fummæ

Gerundio

  1. fummando
imbibinâ

Indicativo

Presente

  1. mi imbibiño
  2. ti t’imbibiñi
  3. lê o/a l’imbibiña
  4. niatri imbibinemmo
  5. viatri imbibinæ
  6. liatri imbibiñan

Imperfetto

  1. mi imbibinava
  2. ti t’imbibinavi
  3. lê o/a l’imbibinava
  4. niatri imbibinavimo
  5. viatri imbibinavi
  6. liatri imbibinavan

Futuo

  1. mi imbibiniò
  2. ti t’imbibiniæ
  3. lê o/a l’imbibinià
  4. niatri imbibiniemo
  5. viatri imbibiniei
  6. liatri imbibinian

Conzontivo

Presente

  1. che mi imbibiñe
  2. che ti t’imbibiñi
  3. che lê o/a l’imbibiñe
  4. che niatri imbibinemmo
  5. che viatri imbibinæ
  6. che liatri imbibiñan

Imperfetto

  1. che mi imbibinesse
  2. che ti t’imbibinesci
  3. che lê o/a l’imbibinesse
  4. che niatri imbibinescimo
  5. che viatri imbibinesci
  6. che liatri imbibinessan

Condiçionale

  1. mi imbibinieiva/imbibiniæ
  2. ti t’imbibiniësci
  3. lê o/a l’imbibinieiva/imbibiniæ
  4. niatri imbibiniëscimo
  5. viatri imbibiniësci
  6. liatri imbibinieivan/imbibiniæn

Imperativo

  1. imbibiña ti!
  2. imbibinemmo niatri!
  3. imbibinæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. imbibinou
  2. m. p. imbibinæ
  3. f. s. imbibinâ
  4. f. p. imbibinæ

Gerundio

  1. imbibinando
imbroggiâ

Indicativo

Presente

  1. mi imbròggio/imbreuggio
  2. ti t’imbreuggi
  3. lê o/a l’imbròggia/imbreuggia
  4. niatri imbroggemmo
  5. viatri imbroggiæ
  6. liatri imbròggian/imbreuggian

Imperfetto

  1. mi imbroggiava
  2. ti t’imbroggiavi
  3. lê o/a l’imbroggiava
  4. niatri imbroggiavimo
  5. viatri imbroggiavi
  6. liatri imbroggiavan

Futuo

  1. mi imbroggiò
  2. ti t’imbroggiæ
  3. lê o/a l’imbroggià
  4. niatri imbroggiemo
  5. viatri imbroggiei
  6. liatri imbroggian

Conzontivo

Presente

  1. che mi imbreugge
  2. che ti t’imbreuggi
  3. che lê o/a l’imbreugge
  4. che niatri imbroggemmo
  5. che viatri imbroggiæ
  6. che liatri imbròggian/imbreuggian

Imperfetto

  1. che mi imbroggesse
  2. che ti t’imbroggesci
  3. che lê o/a l’imbroggesse
  4. che niatri imbroggescimo
  5. che viatri imbroggesci
  6. che liatri imbroggessan

Condiçionale

  1. mi imbroggieiva/imbroggiæ
  2. ti t’imbroggiësci
  3. lê o/a l’imbroggieiva/imbroggiæ
  4. niatri imbroggiëscimo
  5. viatri imbroggiësci
  6. liatri imbroggieivan/imbroggiæn

Imperativo

  1. imbròggia/imbreuggia ti!
  2. imbroggemmo niatri!
  3. imbroggiæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. imbroggiou
  2. m. p. imbroggiæ
  3. f. s. imbroggiâ
  4. f. p. imbroggiæ

Gerundio

  1. imbroggiando
imbuzzarâ

Indicativo

Presente

  1. mi imbuzzaro
  2. ti t’imbuzzari
  3. lê o/a l’imbuzzara
  4. niatri imbuzzaremmo
  5. viatri imbuzzaræ
  6. liatri imbuzzaran

Imperfetto

  1. mi imbuzzarava
  2. ti t’imbuzzaravi
  3. lê o/a l’imbuzzarava
  4. niatri imbuzzaravimo
  5. viatri imbuzzaravi
  6. liatri imbuzzaravan

Futuo

  1. mi imbuzzariò
  2. ti t’imbuzzariæ
  3. lê o/a l’imbuzzarià
  4. niatri imbuzzariemo
  5. viatri imbuzzariei
  6. liatri imbuzzarian

Conzontivo

Presente

  1. che mi imbuzzare
  2. che ti t’imbuzzari
  3. che lê o/a l’imbuzzare
  4. che niatri imbuzzaremmo
  5. che viatri imbuzzaræ
  6. che liatri imbuzzaran

Imperfetto

  1. che mi imbuzzaresse
  2. che ti t’imbuzzaresci
  3. che lê o/a l’imbuzzaresse
  4. che niatri imbuzzarescimo
  5. che viatri imbuzzaresci
  6. che liatri imbuzzaressan

Condiçionale

  1. mi imbuzzarieiva/imbuzzariæ
  2. ti t’imbuzzariësci
  3. lê o/a l’imbuzzarieiva/imbuzzariæ
  4. niatri imbuzzariëscimo
  5. viatri imbuzzariësci
  6. liatri imbuzzarieivan/imbuzzariæn

Imperativo

  1. imbuzzara ti!
  2. imbuzzaremmo niatri!
  3. imbuzzaræ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. imbuzzarou
  2. m. p. imbuzzaræ
  3. f. s. imbuzzarâ
  4. f. p. imbuzzaræ

Gerundio

  1. imbuzzarando
infocciarâ

Indicativo

Presente

  1. mi infocciaro
  2. ti t’infocciari
  3. lê o/a l’infocciara
  4. niatri infocciaremmo
  5. viatri infocciaræ
  6. liatri infocciaran

Imperfetto

  1. mi infocciarava
  2. ti t’infocciaravi
  3. lê o/a l’infocciarava
  4. niatri infocciaravimo
  5. viatri infocciaravi
  6. liatri infocciaravan

Futuo

  1. mi infocciariò
  2. ti t’infocciariæ
  3. lê o/a l’infocciarià
  4. niatri infocciariemo
  5. viatri infocciariei
  6. liatri infocciarian

Conzontivo

Presente

  1. che mi infocciare
  2. che ti t’infocciari
  3. che lê o/a l’infocciare
  4. che niatri infocciaremmo
  5. che viatri infocciaræ
  6. che liatri infocciaran

Imperfetto

  1. che mi infocciaresse
  2. che ti t’infocciaresci
  3. che lê o/a l’infocciaresse
  4. che niatri infocciarescimo
  5. che viatri infocciaresci
  6. che liatri infocciaressan

Condiçionale

  1. mi infocciarieiva/infocciariæ
  2. ti t’infocciariësci
  3. lê o/a l’infocciarieiva/infocciariæ
  4. niatri infocciariëscimo
  5. viatri infocciariësci
  6. liatri infocciarieivan/infocciariæn

Imperativo

  1. infocciara ti!
  2. infocciaremmo niatri!
  3. infocciaræ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. infocciarou
  2. m. p. infocciaræ
  3. f. s. infocciarâ
  4. f. p. infocciaræ

Gerundio

  1. infocciarando
ingannâ

Indicativo

Presente

  1. mi inganno
  2. ti t’inganni
  3. lê o/a l’inganna
  4. niatri ingannemmo
  5. viatri ingannæ
  6. liatri ingannan

Imperfetto

  1. mi ingannava
  2. ti t’ingannavi
  3. lê o/a l’ingannava
  4. niatri ingannavimo
  5. viatri ingannavi
  6. liatri ingannavan

Futuo

  1. mi inganniò
  2. ti t’inganniæ
  3. lê o/a l’ingannià
  4. niatri inganniemo
  5. viatri inganniei
  6. liatri ingannian

Conzontivo

Presente

  1. che mi inganne
  2. che ti t’inganni
  3. che lê o/a l’inganne
  4. che niatri ingannemmo
  5. che viatri ingannæ
  6. che liatri ingannan

Imperfetto

  1. che mi ingannesse
  2. che ti t’ingannesci
  3. che lê o/a l’ingannesse
  4. che niatri ingannescimo
  5. che viatri ingannesci
  6. che liatri ingannessan

Condiçionale

  1. mi ingannieiva/inganniæ
  2. ti t’inganniësci
  3. lê o/a l’ingannieiva/inganniæ
  4. niatri inganniëscimo
  5. viatri inganniësci
  6. liatri ingannieivan/inganniæn

Imperativo

  1. inganna ti!
  2. ingannemmo niatri!
  3. ingannæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. ingannou
  2. m. p. ingannæ
  3. f. s. ingannâ
  4. f. p. ingannæ

Gerundio

  1. ingannando
inverdugâ

Indicativo

Presente

  1. mi inverdugo
  2. ti t’inverdughi
  3. lê o/a l’inverduga
  4. niatri inverdughemmo
  5. viatri inverdugæ
  6. liatri inverdugan

Imperfetto

  1. mi inverdugava
  2. ti t’inverdugavi
  3. lê o/a l’inverdugava
  4. niatri inverdugavimo
  5. viatri inverdugavi
  6. liatri inverdugavan

Futuo

  1. mi inverdughiò
  2. ti t’inverdughiæ
  3. lê o/a l’inverdughià
  4. niatri inverdughiemo
  5. viatri inverdughiei
  6. liatri inverdughian

Conzontivo

Presente

  1. che mi inverdughe
  2. che ti t’inverdughi
  3. che lê o/a l’inverdughe
  4. che niatri inverdughemmo
  5. che viatri inverdugæ
  6. che liatri inverdugan

Imperfetto

  1. che mi inverdughesse
  2. che ti t’inverdughesci
  3. che lê o/a l’inverdughesse
  4. che niatri inverdughescimo
  5. che viatri inverdughesci
  6. che liatri inverdughessan

Condiçionale

  1. mi inverdughieiva/inverdughiæ
  2. ti t’inverdughiësci
  3. lê o/a l’inverdughieiva/inverdughiæ
  4. niatri inverdughiëscimo
  5. viatri inverdughiësci
  6. liatri inverdughieivan/inverdughiæn

Imperativo

  1. inverduga ti!
  2. inverdughemmo niatri!
  3. inverdugæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. inverdugou
  2. m. p. inverdugæ
  3. f. s. inverdugâ
  4. f. p. inverdugæ

Gerundio

  1. inverdugando
marmellâ

Indicativo

Presente

  1. mi marmello
  2. ti ti marmelli
  3. lê o/a marmella
  4. niatri marmellemmo
  5. viatri marmellæ
  6. liatri marmellan

Imperfetto

  1. mi marmellava
  2. ti ti marmellavi
  3. lê o/a marmellava
  4. niatri marmellavimo
  5. viatri marmellavi
  6. liatri marmellavan

Futuo

  1. mi marmelliò
  2. ti ti marmelliæ
  3. lê o/a marmellià
  4. niatri marmelliemo
  5. viatri marmelliei
  6. liatri marmellian

Conzontivo

Presente

  1. che mi marmelle
  2. che ti ti marmelli
  3. che lê o/a marmelle
  4. che niatri marmellemmo
  5. che viatri marmellæ
  6. che liatri marmellan

Imperfetto

  1. che mi marmellesse
  2. che ti ti marmellesci
  3. che lê o/a marmellesse
  4. che niatri marmellescimo
  5. che viatri marmellesci
  6. che liatri marmellessan

Condiçionale

  1. mi marmellieiva/marmelliæ
  2. ti ti marmelliësci
  3. lê o/a marmellieiva/marmelliæ
  4. niatri marmelliëscimo
  5. viatri marmelliësci
  6. liatri marmellieivan/marmelliæn

Imperativo

  1. marmella ti!
  2. marmellemmo niatri!
  3. marmellæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. marmellou
  2. m. p. marmellæ
  3. f. s. marmellâ
  4. f. p. marmellæ

Gerundio

  1. marmellando
mastrussâ

Indicativo

Presente

  1. mi mastrusso
  2. ti ti mastrussi
  3. lê o/a mastrussa
  4. niatri mastrussemmo
  5. viatri mastrussæ
  6. liatri mastrussan

Imperfetto

  1. mi mastrussava
  2. ti ti mastrussavi
  3. lê o/a mastrussava
  4. niatri mastrussavimo
  5. viatri mastrussavi
  6. liatri mastrussavan

Futuo

  1. mi mastrussiò
  2. ti ti mastrussiæ
  3. lê o/a mastrussià
  4. niatri mastrussiemo
  5. viatri mastrussiei
  6. liatri mastrussian

Conzontivo

Presente

  1. che mi mastrusse
  2. che ti ti mastrussi
  3. che lê o/a mastrusse
  4. che niatri mastrussemmo
  5. che viatri mastrussæ
  6. che liatri mastrussan

Imperfetto

  1. che mi mastrussesse
  2. che ti ti mastrussesci
  3. che lê o/a mastrussesse
  4. che niatri mastrussescimo
  5. che viatri mastrussesci
  6. che liatri mastrussessan

Condiçionale

  1. mi mastrussieiva/mastrussiæ
  2. ti ti mastrussiësci
  3. lê o/a mastrussieiva/mastrussiæ
  4. niatri mastrussiëscimo
  5. viatri mastrussiësci
  6. liatri mastrussieivan/mastrussiæn

Imperativo

  1. mastrussa ti!
  2. mastrussemmo niatri!
  3. mastrussæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. mastrussou
  2. m. p. mastrussæ
  3. f. s. mastrussâ
  4. f. p. mastrussæ

Gerundio

  1. mastrussando
poâ

Indicativo

Presente

  1. mi poo
  2. ti ti poi
  3. lê o/a poa
  4. niatri poemmo/poemo
  5. viatri poæ
  6. liatri poan

Imperfetto

  1. mi poava
  2. ti ti poavi
  3. lê o/a poava
  4. niatri poavimo
  5. viatri poavi
  6. liatri poavan

Futuo

  1. mi poiò
  2. ti ti poiæ
  3. lê o/a poià
  4. niatri poiemo
  5. viatri poiei
  6. liatri poian

Conzontivo

Presente

  1. che mi poe
  2. che ti ti poi
  3. che lê o/a poe
  4. che niatri poemmo/poemo
  5. che viatri poæ
  6. che liatri poan

Imperfetto

  1. che mi poesse
  2. che ti ti poesci
  3. che lê o/a poesse
  4. che niatri poescimo
  5. che viatri poesci
  6. che liatri poessan

Condiçionale

  1. mi poieiva/poiæ
  2. ti ti poiësci
  3. lê o/a poieiva/poiæ
  4. niatri poiëscimo
  5. viatri poiësci
  6. liatri poieivan/poiæn

Imperativo

  1. poa ti!
  2. poemmo/poemo niatri!
  3. poæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. poou
  2. m. p. poæ
  3. f. s. poâ
  4. f. p. poæ

Gerundio

  1. poando
scamottâ

Indicativo

Presente

  1. mi scamòtto
  2. ti ti scamòtti
  3. lê o/a scamòtta
  4. niatri scamottemmo
  5. viatri scamottæ
  6. liatri scamòttan

Imperfetto

  1. mi scamottava
  2. ti ti scamottavi
  3. lê o/a scamottava
  4. niatri scamottavimo
  5. viatri scamottavi
  6. liatri scamottavan

Futuo

  1. mi scamottiò
  2. ti ti scamottiæ
  3. lê o/a scamottià
  4. niatri scamottiemo
  5. viatri scamottiei
  6. liatri scamottian

Conzontivo

Presente

  1. che mi scamòtte
  2. che ti ti scamòtti
  3. che lê o/a scamòtte
  4. che niatri scamottemmo
  5. che viatri scamottæ
  6. che liatri scamòttan

Imperfetto

  1. che mi scamottesse
  2. che ti ti scamottesci
  3. che lê o/a scamottesse
  4. che niatri scamottescimo
  5. che viatri scamottesci
  6. che liatri scamottessan

Condiçionale

  1. mi scamottieiva/scamottiæ
  2. ti ti scamottiësci
  3. lê o/a scamottieiva/scamottiæ
  4. niatri scamottiëscimo
  5. viatri scamottiësci
  6. liatri scamottieivan/scamottiæn

Imperativo

  1. scamòtta ti!
  2. scamottemmo niatri!
  3. scamottæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. scamottou
  2. m. p. scamottæ
  3. f. s. scamottâ
  4. f. p. scamottæ

Gerundio

  1. scamottando
sciusciâ

Indicativo

Presente

  1. mi sciuscio
  2. ti ti sciusci
  3. lê o/a sciuscia
  4. niatri sciuscemmo
  5. viatri sciusciæ
  6. liatri sciuscian

Imperfetto

  1. mi sciusciava
  2. ti ti sciusciavi
  3. lê o/a sciusciava
  4. niatri sciusciavimo
  5. viatri sciusciavi
  6. liatri sciusciavan

Futuo

  1. mi sciusciò
  2. ti ti sciusciæ
  3. lê o/a sciuscià
  4. niatri sciusciemo
  5. viatri sciusciei
  6. liatri sciuscian

Conzontivo

Presente

  1. che mi sciusce
  2. che ti ti sciusci
  3. che lê o/a sciusce
  4. che niatri sciuscemmo
  5. che viatri sciusciæ
  6. che liatri sciuscian

Imperfetto

  1. che mi sciuscesse
  2. che ti ti sciuscesci
  3. che lê o/a sciuscesse
  4. che niatri sciuscescimo
  5. che viatri sciuscesci
  6. che liatri sciuscessan

Condiçionale

  1. mi sciuscieiva/sciusciæ
  2. ti ti sciusciësci
  3. lê o/a sciuscieiva/sciusciæ
  4. niatri sciusciëscimo
  5. viatri sciusciësci
  6. liatri sciuscieivan/sciusciæn

Imperativo

  1. sciuscia ti!
  2. sciuscemmo niatri!
  3. sciusciæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. sciusciou
  2. m. p. sciusciæ
  3. f. s. sciusciâ
  4. f. p. sciusciæ

Gerundio

  1. sciusciando
vegnî

Indicativo

Presente

  1. mi vëgno
  2. ti ti vëgni
  3. lê o/a vëgne/ven
  4. niatri vegnimmo
  5. viatri vegnî
  6. liatri vëgnan

Imperfetto

  1. mi vegniva
  2. ti ti vegnivi
  3. lê o/a vegniva
  4. niatri vegnivimo
  5. viatri vegnivi
  6. liatri vegnivan

Futuo

  1. mi vegniò
  2. ti ti vegniæ
  3. lê o/a vegnià
  4. niatri vegniemo
  5. viatri vegniei
  6. liatri vegnian

Conzontivo

Presente

  1. che mi vëgne
  2. che ti ti vëgni
  3. che lê o/a vëgne
  4. che niatri vegnimmo
  5. che viatri vegnî
  6. che liatri vëgnan

Imperfetto

  1. che mi vegnisse
  2. che ti ti vegnisci
  3. che lê o/a vegnisse
  4. che niatri vegniscimo
  5. che viatri vegnisci
  6. che liatri vegnissan

Condiçionale

  1. mi vegnieiva/vegniæ
  2. ti ti vegniësci
  3. lê o/a vegnieiva/vegniæ
  4. niatri vegniëscimo
  5. viatri vegniësci
  6. liatri vegnieivan/vegniæn

Imperativo

  1. vëgni ti!
  2. vegnimmo niatri!
  3. vegnî viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. vegnuo
  2. m. p. vegnui
  3. f. s. vegnua
  4. f. p. vegnue

Gerundio

  1. vegnindo
xattâ

Indicativo

Presente

  1. mi xatto
  2. ti ti xatti
  3. lê o/a xatta
  4. niatri xattemmo
  5. viatri xattæ
  6. liatri xattan

Imperfetto

  1. mi xattava
  2. ti ti xattavi
  3. lê o/a xattava
  4. niatri xattavimo
  5. viatri xattavi
  6. liatri xattavan

Futuo

  1. mi xattiò
  2. ti ti xattiæ
  3. lê o/a xattià
  4. niatri xattiemo
  5. viatri xattiei
  6. liatri xattian

Conzontivo

Presente

  1. che mi xatte
  2. che ti ti xatti
  3. che lê o/a xatte
  4. che niatri xattemmo
  5. che viatri xattæ
  6. che liatri xattan

Imperfetto

  1. che mi xattesse
  2. che ti ti xattesci
  3. che lê o/a xattesse
  4. che niatri xattescimo
  5. che viatri xattesci
  6. che liatri xattessan

Condiçionale

  1. mi xattieiva/xattiæ
  2. ti ti xattiësci
  3. lê o/a xattieiva/xattiæ
  4. niatri xattiëscimo
  5. viatri xattiësci
  6. liatri xattieivan/xattiæn

Imperativo

  1. xatta ti!
  2. xattemmo niatri!
  3. xattæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. xattou
  2. m. p. xattæ
  3. f. s. xattâ
  4. f. p. xattæ

Gerundio

  1. xattando