Conseggio pe-o patrimònio linguistico ligure

Conseggio ligure

DEIZE

Diçionäio italian-zeneise

correre

v. intr.
  1. avanzare con un susseguirsi di balzi, anche come attività agonistica

    corrî [kuˈriː]

    Usain Bolt corre alla velocità di 44,72 km/h

    o Usain Bolt o core a-a veloçitæ de 44,72 km/h

    mia mamma corre ogni mattina al parco per allenarsi

    mæ moæ a core tutte e mattin a-o parco pe allenâse

  2. muoversi velocemente, affrettare il passo

    camminâ [kamiˈnaː]

    corrî [kuˈriː]

    Virginia è corsa a casa per non far aspettare la madre

    a Virginia a l’é camminâ à casa pe no fâ aspëtâ a moæ

    se correte ci arrivate in tempo

    se camminæ gh’arrivæ à tempo

    ma come corre questo treno!

    ma comme o cammiña sto treno!

  3. fare qcs. in fretta

    corrî [kuˈriː]

    se corri così in cucina, fai solo pasticci

    se ti cori coscì in coxiña, ti fæ solo che di pacciughi

    quando corro a scrivere faccio mille refusi

    quande coro into scrive fasso mille sguaroin

  4. di corso d’acqua: scorrere

    strixellâ [striʒeˈlaː]

    corrî [kuˈriː]

    un ruscello corre ai margini del sentiero

    un rianello o strixella in sciâ ziña do sentê

  5. di tempo: trascorrere

    corrî [kuˈriː]

    passâ [paˈsaː]

    le ore correvano senza che me ne accorgessi

    e oe corrivan sensa che me n’accorzesse

Coniugaçioin

camminâ

Indicativo

Presente

  1. mi cammiño
  2. ti ti cammiñi
  3. lê o/a cammiña
  4. niatri camminemmo
  5. viatri camminæ
  6. liatri cammiñan

Imperfetto

  1. mi camminava
  2. ti ti camminavi
  3. lê o/a camminava
  4. niatri camminavimo
  5. viatri camminavi
  6. liatri camminavan

Futuo

  1. mi camminiò
  2. ti ti camminiæ
  3. lê o/a camminià
  4. niatri camminiemo
  5. viatri camminiei
  6. liatri camminian

Conzontivo

Presente

  1. che mi cammiñe
  2. che ti ti cammiñi
  3. che lê o/a cammiñe
  4. che niatri camminemmo
  5. che viatri camminæ
  6. che liatri cammiñan

Imperfetto

  1. che mi camminesse
  2. che ti ti camminesci
  3. che lê o/a camminesse
  4. che niatri camminescimo
  5. che viatri camminesci
  6. che liatri camminessan

Condiçionale

  1. mi camminieiva/camminiæ
  2. ti ti camminiësci
  3. lê o/a camminieiva/camminiæ
  4. niatri camminiëscimo
  5. viatri camminiësci
  6. liatri camminieivan/camminiæn

Imperativo

  1. cammiña ti!
  2. camminemmo niatri!
  3. camminæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. camminou
  2. m. p. camminæ
  3. f. s. camminâ
  4. f. p. camminæ

Gerundio

  1. camminando
corrî

Indicativo

Presente

  1. mi coro
  2. ti ti cori
  3. lê o/a core
  4. niatri corrimmo
  5. viatri corrî
  6. liatri coran

Imperfetto

  1. mi corriva
  2. ti ti corrivi
  3. lê o/a corriva
  4. niatri corrivimo
  5. viatri corrivi
  6. liatri corrivan

Futuo

  1. mi corriò
  2. ti ti corriæ
  3. lê o/a corrià
  4. niatri corriemo
  5. viatri corriei
  6. liatri corrian

Conzontivo

Presente

  1. che mi core
  2. che ti ti cori
  3. che lê o/a core
  4. che niatri corrimmo
  5. che viatri corrî
  6. che liatri coran

Imperfetto

  1. che mi corrisse
  2. che ti ti corrisci
  3. che lê o/a corrisse
  4. che niatri corriscimo
  5. che viatri corrisci
  6. che liatri corrissan

Condiçionale

  1. mi corrieiva/corriæ
  2. ti ti corriësci
  3. lê o/a corrieiva/corriæ
  4. niatri corriëscimo
  5. viatri corriësci
  6. liatri corrieivan/corriæn

Imperativo

  1. cori ti!
  2. corrimmo niatri!
  3. corrî viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. corrio
  2. m. p. corrii
  3. f. s. corria
  4. f. p. corrie

Gerundio

  1. corrindo
passâ

Indicativo

Presente

  1. mi passo
  2. ti ti passi
  3. lê o/a passa
  4. niatri passemmo
  5. viatri passæ
  6. liatri passan

Imperfetto

  1. mi passava
  2. ti ti passavi
  3. lê o/a passava
  4. niatri passavimo
  5. viatri passavi
  6. liatri passavan

Futuo

  1. mi passiò
  2. ti ti passiæ
  3. lê o/a passià
  4. niatri passiemo
  5. viatri passiei
  6. liatri passian

Conzontivo

Presente

  1. che mi passe
  2. che ti ti passi
  3. che lê o/a passe
  4. che niatri passemmo
  5. che viatri passæ
  6. che liatri passan

Imperfetto

  1. che mi passesse
  2. che ti ti passesci
  3. che lê o/a passesse
  4. che niatri passescimo
  5. che viatri passesci
  6. che liatri passessan

Condiçionale

  1. mi passieiva/passiæ
  2. ti ti passiësci
  3. lê o/a passieiva/passiæ
  4. niatri passiëscimo
  5. viatri passiësci
  6. liatri passieivan/passiæn

Imperativo

  1. passa ti!
  2. passemmo niatri!
  3. passæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. passou
  2. m. p. passæ
  3. f. s. passâ
  4. f. p. passæ

Gerundio

  1. passando
strixellâ

Indicativo

Presente

  1. mi strixello
  2. ti ti strixelli
  3. lê o/a strixella
  4. niatri strixellemmo
  5. viatri strixellæ
  6. liatri strixellan

Imperfetto

  1. mi strixellava
  2. ti ti strixellavi
  3. lê o/a strixellava
  4. niatri strixellavimo
  5. viatri strixellavi
  6. liatri strixellavan

Futuo

  1. mi strixelliò
  2. ti ti strixelliæ
  3. lê o/a strixellià
  4. niatri strixelliemo
  5. viatri strixelliei
  6. liatri strixellian

Conzontivo

Presente

  1. che mi strixelle
  2. che ti ti strixelli
  3. che lê o/a strixelle
  4. che niatri strixellemmo
  5. che viatri strixellæ
  6. che liatri strixellan

Imperfetto

  1. che mi strixellesse
  2. che ti ti strixellesci
  3. che lê o/a strixellesse
  4. che niatri strixellescimo
  5. che viatri strixellesci
  6. che liatri strixellessan

Condiçionale

  1. mi strixellieiva/strixelliæ
  2. ti ti strixelliësci
  3. lê o/a strixellieiva/strixelliæ
  4. niatri strixelliëscimo
  5. viatri strixelliësci
  6. liatri strixellieivan/strixelliæn

Imperativo

  1. strixella ti!
  2. strixellemmo niatri!
  3. strixellæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. strixellou
  2. m. p. strixellæ
  3. f. s. strixellâ
  4. f. p. strixellæ

Gerundio

  1. strixellando