Council for Ligurian Linguistic Heritage

Ligurian Council

DEIZE

Italian-Ligurian (Genoese) dictionary

correre

intr. v.
  1. avanzare con un susseguirsi di balzi, anche come attività agonistica

    corrî [kuˈriː]

    Usain Bolt corre alla velocità di 44,72 km/h

    o Usain Bolt o core a-a veloçitæ de 44,72 km/h

    mia mamma corre ogni mattina al parco per allenarsi

    mæ moæ a core tutte e mattin a-o parco pe allenâse

  2. muoversi velocemente, affrettare il passo

    camminâ [kamiˈnaː]

    corrî [kuˈriː]

    Virginia è corsa a casa per non far aspettare la madre

    a Virginia a l’é camminâ à casa pe no fâ aspëtâ a moæ

    se correte ci arrivate in tempo

    se camminæ gh’arrivæ à tempo

    ma come corre questo treno!

    ma comme o cammiña sto treno!

  3. fare qcs. in fretta

    corrî [kuˈriː]

    se corri così in cucina, fai solo pasticci

    se ti cori coscì in coxiña, ti fæ solo che di pacciughi

    quando corro a scrivere faccio mille refusi

    quande coro into scrive fasso mille sguaroin

  4. di corso d’acqua: scorrere

    strixellâ [striʒeˈlaː]

    corrî [kuˈriː]

    un ruscello corre ai margini del sentiero

    un rianello o strixella in sciâ ziña do sentê

  5. di tempo: trascorrere

    corrî [kuˈriː]

    passâ [paˈsaː]

    le ore correvano senza che me ne accorgessi

    e oe corrivan sensa che me n’accorzesse

Conjugations

camminâ

Indicative

Present

  1. mi cammiño
  2. ti ti cammiñi
  3. lê o/a cammiña
  4. niatri camminemmo
  5. viatri camminæ
  6. liatri cammiñan

Imperfect

  1. mi camminava
  2. ti ti camminavi
  3. lê o/a camminava
  4. niatri camminavimo
  5. viatri camminavi
  6. liatri camminavan

Future

  1. mi camminiò
  2. ti ti camminiæ
  3. lê o/a camminià
  4. niatri camminiemo
  5. viatri camminiei
  6. liatri camminian

Subjunctive

Present

  1. che mi cammiñe
  2. che ti ti cammiñi
  3. che lê o/a cammiñe
  4. che niatri camminemmo
  5. che viatri camminæ
  6. che liatri cammiñan

Imperfect

  1. che mi camminesse
  2. che ti ti camminesci
  3. che lê o/a camminesse
  4. che niatri camminescimo
  5. che viatri camminesci
  6. che liatri camminessan

Conditional

  1. mi camminieiva/camminiæ
  2. ti ti camminiësci
  3. lê o/a camminieiva/camminiæ
  4. niatri camminiëscimo
  5. viatri camminiësci
  6. liatri camminieivan/camminiæn

Imperative

  1. cammiña ti!
  2. camminemmo niatri!
  3. camminæ viatri!

Past participle

  1. m. s. camminou
  2. m. p. camminæ
  3. f. s. camminâ
  4. f. p. camminæ

Gerund

  1. camminando
corrî

Indicative

Present

  1. mi coro
  2. ti ti cori
  3. lê o/a core
  4. niatri corrimmo
  5. viatri corrî
  6. liatri coran

Imperfect

  1. mi corriva
  2. ti ti corrivi
  3. lê o/a corriva
  4. niatri corrivimo
  5. viatri corrivi
  6. liatri corrivan

Future

  1. mi corriò
  2. ti ti corriæ
  3. lê o/a corrià
  4. niatri corriemo
  5. viatri corriei
  6. liatri corrian

Subjunctive

Present

  1. che mi core
  2. che ti ti cori
  3. che lê o/a core
  4. che niatri corrimmo
  5. che viatri corrî
  6. che liatri coran

Imperfect

  1. che mi corrisse
  2. che ti ti corrisci
  3. che lê o/a corrisse
  4. che niatri corriscimo
  5. che viatri corrisci
  6. che liatri corrissan

Conditional

  1. mi corrieiva/corriæ
  2. ti ti corriësci
  3. lê o/a corrieiva/corriæ
  4. niatri corriëscimo
  5. viatri corriësci
  6. liatri corrieivan/corriæn

Imperative

  1. cori ti!
  2. corrimmo niatri!
  3. corrî viatri!

Past participle

  1. m. s. corrio
  2. m. p. corrii
  3. f. s. corria
  4. f. p. corrie

Gerund

  1. corrindo
passâ

Indicative

Present

  1. mi passo
  2. ti ti passi
  3. lê o/a passa
  4. niatri passemmo
  5. viatri passæ
  6. liatri passan

Imperfect

  1. mi passava
  2. ti ti passavi
  3. lê o/a passava
  4. niatri passavimo
  5. viatri passavi
  6. liatri passavan

Future

  1. mi passiò
  2. ti ti passiæ
  3. lê o/a passià
  4. niatri passiemo
  5. viatri passiei
  6. liatri passian

Subjunctive

Present

  1. che mi passe
  2. che ti ti passi
  3. che lê o/a passe
  4. che niatri passemmo
  5. che viatri passæ
  6. che liatri passan

Imperfect

  1. che mi passesse
  2. che ti ti passesci
  3. che lê o/a passesse
  4. che niatri passescimo
  5. che viatri passesci
  6. che liatri passessan

Conditional

  1. mi passieiva/passiæ
  2. ti ti passiësci
  3. lê o/a passieiva/passiæ
  4. niatri passiëscimo
  5. viatri passiësci
  6. liatri passieivan/passiæn

Imperative

  1. passa ti!
  2. passemmo niatri!
  3. passæ viatri!

Past participle

  1. m. s. passou
  2. m. p. passæ
  3. f. s. passâ
  4. f. p. passæ

Gerund

  1. passando
strixellâ

Indicative

Present

  1. mi strixello
  2. ti ti strixelli
  3. lê o/a strixella
  4. niatri strixellemmo
  5. viatri strixellæ
  6. liatri strixellan

Imperfect

  1. mi strixellava
  2. ti ti strixellavi
  3. lê o/a strixellava
  4. niatri strixellavimo
  5. viatri strixellavi
  6. liatri strixellavan

Future

  1. mi strixelliò
  2. ti ti strixelliæ
  3. lê o/a strixellià
  4. niatri strixelliemo
  5. viatri strixelliei
  6. liatri strixellian

Subjunctive

Present

  1. che mi strixelle
  2. che ti ti strixelli
  3. che lê o/a strixelle
  4. che niatri strixellemmo
  5. che viatri strixellæ
  6. che liatri strixellan

Imperfect

  1. che mi strixellesse
  2. che ti ti strixellesci
  3. che lê o/a strixellesse
  4. che niatri strixellescimo
  5. che viatri strixellesci
  6. che liatri strixellessan

Conditional

  1. mi strixellieiva/strixelliæ
  2. ti ti strixelliësci
  3. lê o/a strixellieiva/strixelliæ
  4. niatri strixelliëscimo
  5. viatri strixelliësci
  6. liatri strixellieivan/strixelliæn

Imperative

  1. strixella ti!
  2. strixellemmo niatri!
  3. strixellæ viatri!

Past participle

  1. m. s. strixellou
  2. m. p. strixellæ
  3. f. s. strixellâ
  4. f. p. strixellæ

Gerund

  1. strixellando