Conseggio pe-o patrimònio linguistico ligure

Conseggio ligure

DEIZE

Diçionäio italian-zeneise

fottere

v. tr.
  1. possedere sessualmente

    becciâ [beˈtʃaː]

    abbiamo passato il pomeriggio a fottere in casa

    emmo passou o poidisnâ à becciâ in cà

  2. imbrogliare, truffare

    becciâ [beˈtʃaː]

    fotte [ˈfutˑe]

    hanno cercato di fottermi, per fortuna che ho letto bene il contratto!

    an çercou de becciâme, ancon d’assæ che ò lezzuo ben o contræto!

  3. rubare

    fotte [ˈfutˑe]

    se lasci la borsa lì, te la fottono

    se ti lasci a borsa lie, te â fottan

Arregòrdo

Si noti che il termine genovese di registro volgare becciâ [beˈtʃaː] non corrisponde all’italiano “baciare”, bensì a “scopare”, “trombare”, “fottere”.

Per espressioni di significato analogo ma di registro più attenuato, cfr. → fregare.

fottersene

v. procompl.
  1. infischiarsene di qcn. o qcs.

    battisene o bellin [ˈbatˑisenɔ w beˈliŋ]

    battisene a mossa [ˈbatˑisene a ˈmusˑa]

    battisene e cogge [ˈbatˑisene e ˈkudʒˑe]

    battisene o cû [ˈbatˑisenɔ w ˈkyː]

    battisene a guersa [ˈbatˑisene a ˈɡwɛːrsa]

    imbellinâsene [iŋbeliˈnaːsene]

    inmossâsene [iŋmuˈsaːsene]

    incagâsene [iŋkaˈɡaːsene]

    fottisene [ˈfutˑisene]

    me ne fotto del regolamento condominiale!

    me ne batto a mossa do regolamento do casamento!

Arregòrdo

Queste espressioni ammettono numerose varianti rafforzate, in genere adoperate con intento iperbolico e talora scherzoso. Tra queste si ricordano: battisene o bellin in scî scheuggi [ˈbatisenɔ w beˈliŋ in ˈʃiː ˈskødʒˑi] “sbattersene il cazzo sugli scogli”, tramezo à doe prie [traˈmeːzu a ˈduːe ˈpriːe] “tra due pietre”, in scê ardiciòcche [iŋ ˈʃeː ardiˈtʃɔkˑe] “sui carciofi” o addirittura in sce unna còrba de ardiciòcche [iŋ ˈʃeː na ˈkɔːrba de ardiˈtʃɔkˑe] “su una cesta di carciofi”; e battisene o bellin in sce l’anchizze [ˈbatisenɔ w beˈliŋ in ʃe l aŋˈkizˑe] “sbattersene il cazzo sull’incudine”, espressione che secondo alcuni alluderebbe in modo scherzoso e malizioso alla figura raffigurata sul rovescio della moneta da 50 lire.

Per espressioni di significato analogo ma di registro più attenuato, cfr. “fregarsene” nell’entrata di → fregare.

Pe saveine de ciù

Grafia de bellin e derivæ

Segondo e urtime e ciù preçise reçerche etimològiche portæ avanti da-o Fiorenso Toso (Piccolo dizionario etimologico ligure, Zona, 2015), o termine bellin [beˈliŋ] o representieiva banalmente un derivou da bello, piggiou da de voxe d’äia padaña co-o scignificato originäio de “demoa” e in particolâ de “sunaggio” (de donde quello de “membro virile” dapeu introu in Liguria). Pe sta raxon, a grafia ciù coerente da voxe (e di seu derivæ) a l’é co-a consonante scrita doggia (bellin). O mæximo prinçipio o s’apprica ascì a-i derivæ da poula (bellan [beˈlaŋ], bellandi [beˈlaŋdi], bellinata [beliˈnaːta], bellinon [beliˈnuŋ], belliniximo [beliˈniːʒimu] etc.).

À tutte e mainee, se conscidera do tutto açettabile ascì e forme grafiche co-a consonante sencia (belin, belandi, belinata etc.), apreuvo a-a seu diffuxon inte l’uso e a-o valô de poula-bandea do termine belin.

Coniugaçioin

batte

Indicativo

Presente

  1. mi batto
  2. ti ti batti
  3. lê o/a batte
  4. niatri battemmo
  5. viatri battei
  6. liatri battan

Imperfetto

  1. mi batteiva
  2. ti ti batteivi
  3. lê o/a batteiva
  4. niatri batteivimo
  5. viatri batteivi
  6. liatri batteivan

Futuo

  1. mi battiò
  2. ti ti battiæ
  3. lê o/a battià
  4. niatri battiemo
  5. viatri battiei
  6. liatri battian

Conzontivo

Presente

  1. che mi batte
  2. che ti ti batti
  3. che lê o/a batte
  4. che niatri battemmo
  5. che viatri battei
  6. che liatri battan

Imperfetto

  1. che mi battesse
  2. che ti ti battesci
  3. che lê o/a battesse
  4. che niatri battescimo
  5. che viatri battesci
  6. che liatri battessan

Condiçionale

  1. mi battieiva/battiæ
  2. ti ti battiësci
  3. lê o/a battieiva/battiæ
  4. niatri battiëscimo
  5. viatri battiësci
  6. liatri battieivan/battiæn

Imperativo

  1. batti ti!
  2. battemmo niatri!
  3. battei viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. battuo
  2. m. p. battui
  3. f. s. battua
  4. f. p. battue

Gerundio

  1. battendo
becciâ

Indicativo

Presente

  1. mi beccio
  2. ti ti becci
  3. lê o/a beccia
  4. niatri beccemmo
  5. viatri becciæ
  6. liatri beccian

Imperfetto

  1. mi becciava
  2. ti ti becciavi
  3. lê o/a becciava
  4. niatri becciavimo
  5. viatri becciavi
  6. liatri becciavan

Futuo

  1. mi becciò
  2. ti ti becciæ
  3. lê o/a beccià
  4. niatri becciemo
  5. viatri becciei
  6. liatri beccian

Conzontivo

Presente

  1. che mi becce
  2. che ti ti becci
  3. che lê o/a becce
  4. che niatri beccemmo
  5. che viatri becciæ
  6. che liatri beccian

Imperfetto

  1. che mi beccesse
  2. che ti ti beccesci
  3. che lê o/a beccesse
  4. che niatri beccescimo
  5. che viatri beccesci
  6. che liatri beccessan

Condiçionale

  1. mi beccieiva/becciæ
  2. ti ti becciësci
  3. lê o/a beccieiva/becciæ
  4. niatri becciëscimo
  5. viatri becciësci
  6. liatri beccieivan/becciæn

Imperativo

  1. beccia ti!
  2. beccemmo niatri!
  3. becciæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. becciou
  2. m. p. becciæ
  3. f. s. becciâ
  4. f. p. becciæ

Gerundio

  1. becciando
fotte

Indicativo

Presente

  1. mi fotto
  2. ti ti fotti
  3. lê o/a fotte
  4. niatri fottemmo
  5. viatri fottei
  6. liatri fottan

Imperfetto

  1. mi fotteiva
  2. ti ti fotteivi
  3. lê o/a fotteiva
  4. niatri fotteivimo
  5. viatri fotteivi
  6. liatri fotteivan

Futuo

  1. mi fottiò
  2. ti ti fottiæ
  3. lê o/a fottià
  4. niatri fottiemo
  5. viatri fottiei
  6. liatri fottian

Conzontivo

Presente

  1. che mi fotte
  2. che ti ti fotti
  3. che lê o/a fotte
  4. che niatri fottemmo
  5. che viatri fottei
  6. che liatri fottan

Imperfetto

  1. che mi fottesse
  2. che ti ti fottesci
  3. che lê o/a fottesse
  4. che niatri fottescimo
  5. che viatri fottesci
  6. che liatri fottessan

Condiçionale

  1. mi fottieiva/fottiæ
  2. ti ti fottiësci
  3. lê o/a fottieiva/fottiæ
  4. niatri fottiëscimo
  5. viatri fottiësci
  6. liatri fottieivan/fottiæn

Imperativo

  1. fotti ti!
  2. fottemmo niatri!
  3. fottei viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. fottuo
  2. m. p. fottui
  3. f. s. fottua
  4. f. p. fottue

Gerundio

  1. fottendo
imbellinâ

Indicativo

Presente

  1. mi imbelliño
  2. ti t’imbelliñi
  3. lê o/a l’imbelliña
  4. niatri imbellinemmo
  5. viatri imbellinæ
  6. liatri imbelliñan

Imperfetto

  1. mi imbellinava
  2. ti t’imbellinavi
  3. lê o/a l’imbellinava
  4. niatri imbellinavimo
  5. viatri imbellinavi
  6. liatri imbellinavan

Futuo

  1. mi imbelliniò
  2. ti t’imbelliniæ
  3. lê o/a l’imbellinià
  4. niatri imbelliniemo
  5. viatri imbelliniei
  6. liatri imbellinian

Conzontivo

Presente

  1. che mi imbelliñe
  2. che ti t’imbelliñi
  3. che lê o/a l’imbelliñe
  4. che niatri imbellinemmo
  5. che viatri imbellinæ
  6. che liatri imbelliñan

Imperfetto

  1. che mi imbellinesse
  2. che ti t’imbellinesci
  3. che lê o/a l’imbellinesse
  4. che niatri imbellinescimo
  5. che viatri imbellinesci
  6. che liatri imbellinessan

Condiçionale

  1. mi imbellinieiva/imbelliniæ
  2. ti t’imbelliniësci
  3. lê o/a l’imbellinieiva/imbelliniæ
  4. niatri imbelliniëscimo
  5. viatri imbelliniësci
  6. liatri imbellinieivan/imbelliniæn

Imperativo

  1. imbelliña ti!
  2. imbellinemmo niatri!
  3. imbellinæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. imbellinou
  2. m. p. imbellinæ
  3. f. s. imbellinâ
  4. f. p. imbellinæ

Gerundio

  1. imbellinando
incagâ

Indicativo

Presente

  1. mi incago
  2. ti t’incaghi
  3. lê o/a l’incaga
  4. niatri incaghemmo
  5. viatri incagæ
  6. liatri incagan

Imperfetto

  1. mi incagava
  2. ti t’incagavi
  3. lê o/a l’incagava
  4. niatri incagavimo
  5. viatri incagavi
  6. liatri incagavan

Futuo

  1. mi incaghiò
  2. ti t’incaghiæ
  3. lê o/a l’incaghià
  4. niatri incaghiemo
  5. viatri incaghiei
  6. liatri incaghian

Conzontivo

Presente

  1. che mi incaghe
  2. che ti t’incaghi
  3. che lê o/a l’incaghe
  4. che niatri incaghemmo
  5. che viatri incagæ
  6. che liatri incagan

Imperfetto

  1. che mi incaghesse
  2. che ti t’incaghesci
  3. che lê o/a l’incaghesse
  4. che niatri incaghescimo
  5. che viatri incaghesci
  6. che liatri incaghessan

Condiçionale

  1. mi incaghieiva/incaghiæ
  2. ti t’incaghiësci
  3. lê o/a l’incaghieiva/incaghiæ
  4. niatri incaghiëscimo
  5. viatri incaghiësci
  6. liatri incaghieivan/incaghiæn

Imperativo

  1. incaga ti!
  2. incaghemmo niatri!
  3. incagæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. incagou
  2. m. p. incagæ
  3. f. s. incagâ
  4. f. p. incagæ

Gerundio

  1. incagando
inmossâ

Indicativo

Presente

  1. mi inmosso
  2. ti t’inmossi
  3. lê o/a l’inmossa
  4. niatri inmossemmo
  5. viatri inmossæ
  6. liatri inmossan

Imperfetto

  1. mi inmossava
  2. ti t’inmossavi
  3. lê o/a l’inmossava
  4. niatri inmossavimo
  5. viatri inmossavi
  6. liatri inmossavan

Futuo

  1. mi inmossiò
  2. ti t’inmossiæ
  3. lê o/a l’inmossià
  4. niatri inmossiemo
  5. viatri inmossiei
  6. liatri inmossian

Conzontivo

Presente

  1. che mi inmosse
  2. che ti t’inmossi
  3. che lê o/a l’inmosse
  4. che niatri inmossemmo
  5. che viatri inmossæ
  6. che liatri inmossan

Imperfetto

  1. che mi inmossesse
  2. che ti t’inmossesci
  3. che lê o/a l’inmossesse
  4. che niatri inmossescimo
  5. che viatri inmossesci
  6. che liatri inmossessan

Condiçionale

  1. mi inmossieiva/inmossiæ
  2. ti t’inmossiësci
  3. lê o/a l’inmossieiva/inmossiæ
  4. niatri inmossiëscimo
  5. viatri inmossiësci
  6. liatri inmossieivan/inmossiæn

Imperativo

  1. inmossa ti!
  2. inmossemmo niatri!
  3. inmossæ viatri!

Partiçipio passou

  1. m. s. inmossou
  2. m. p. inmossæ
  3. f. s. inmossâ
  4. f. p. inmossæ

Gerundio

  1. inmossando